Pracující důchodci nejsou ani na Hradecku žádnou výjimkou. Přestože nový rok přinesl pro tuto skupinu obyvatel některá daňová zvýhodnění, zůstává podle většiny pracovních agentur na Hradecku počet pracovních míst na stejné úrovni jako minulý rok.
„Zájem o tato pracovní místa je stále stejný. Nejčastěji se objevují volná místa pro důchodce v pomocné administrativě. V současné době evidujeme dvě místa,“ říká Miroslava Balášová z personální agentury Adecco.
Pracující důchodci mohou získat jen smlouvu na dobu určitou, a to maximálně na rok. Zaměstnavatelům však nic nebrání, aby každý rok tuto smlouvu obnovovali.
„Pracovní místa pro důchodce se objevují, nejčastěji to jsou krátkodobé nebo nárazové brigády, například doplňování zboží. Zatím jsme zvýšenou poptávku nezaznamenali, lidé se asi teprve rozkoukávají,“ uvádí vedoucí hradecké pobočky personální agentury Start Ilona Víznerová. „S důchodci spolupracujeme již delší dobu,“ říká Ilona Víznerová.
Úřad práce statistiku volných míst pro penzisty nevede. „Žádný přehled o volných pracovních místech pro důchodce nevedeme, protože teoreticky nejsou klienty úřadu práce,“ tvrdí ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák. Podle něho záleží na zaměstnavateli, zda v nabídce uvede, pro které věkové kategorie je pracovní místo vhodné. „Obecně lze říci, že je tato kategorie hodně využívaná ve školství nebo v hypermarketech. Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných dělníků lze předpokládat, že si zaměstnavatelé budou snažit tyto lidi podržet. Pokud jim to samozřejmě dovolí zdravotní stav,“ uvedl Martin Horák. (lh)