Hradec Králové vždycky byl městem větším a se slavnější historií. Pardubice naproti tomu jako průmyslová metropole, postavená v minulém století z velké části na zelené louce, skýtají větší rozvojový potenciál.
Pardubice měly k poslednímu prosinci loňského roku 88 316 obyvatel. Hradec o šest tisíc víc, 94 255.
Pardubice se však po dlouhé době zbavily punce města, kterému ze všech stotisícových sídel ubývali obyvatelé téměř nejrychleji. Právě naopak: za rok 2006 jim přibylo 57 lidí, hlavně díky přistěhovalcům.
Hradec naopak pokračoval v postupném, ale pomalém poklesu, zmenšil se o 176 lidí.
A dnes si obě metropole už opravdu nemají co vyčítat. Od roku 2001 se Pardubice staly rovnocenným krajským městem, sídlí zde už pobočka krajského soudu a vláda chystá rozdělení zbylých úřadů, které ještě zůstaly v Hradci jako centru bývalého Východočeského kraje.
To se dodnes chlubí výsadou fakultní nemocnice či východočeského policejního ředitelství. Na druhé straně v Hradci vznikne nová krajská pobočka Národního památkového ústavu, která zatím pro oba kraje funguje v Pardubicích.
Mnozí regionalisté však dodnes považují Hradec Králové za přirozené a tradiční centrum východních Čech.
Pardubice se ovšem v moderní historii proslavily hokejovou extraligou, dostihy či mezinárodním letištěm. Jsou také důležitou železniční křižovatkou.
Hradec ale dodnes funguje jako větší magnet pro firmy a regionální pobočky velkých společností. Jeden údaj za všechny: zatímco v Hradci sídlí podle posledních údajů 25 481 podnikatelských subjektů, v Pardubicích 22 072.

Polovina hlediště pardubické ČEZ Areny bude v sobotu při televizním souboji patřit fanouškům z Hradce Králové. Nenechte své město na holičkách.

Hradec ukazuje rivalům záda


V počtu obyvatel nemá Hradec na východě Čech rovného. V sousedních Pardubicích, které se označují za stotisícové, žije jen 88 tisíc lidí. Ani Hradec už ale není velkoměstem. Prestižní společenství měst s více než sto tisíci obyvatel opustil před deseti lety, kdy počet Hradečáků klesl pod magickou hranici. V současnosti v Hradci trvale bydlí 94 tisíc osob.

Ačkoliv o sobě obě největší východočeská města tvrdí, že jsou stotisícová, skutečnost je jiná. Pardubice se k této magické hranici nikdy ani nepřiblížily, Hradec byl stotisícový jen v devadesátých letech minulého století. Oběma městům nyní počet obyvatel klesá.


Hradec opustil elitu před 10 lety

V Hradci Králové žilo nejvíc lidí v roce 1990, kdy počet obyvatel činil 101 272. Ze společnosti velkoměst Hradec vypadl v roce 1997, kdy se dostal pod 100 tisíc. Od té doby lidí, kteří mají ve městě pod Bílou věží domov, ubývá. K 1. lednu letošního roku tady trvale žilo 94 255 osob, z toho bylo 55 procent žen. Průměrný věk obyvatel činí 42,3 roku.

I přes úbytek lidí Hradec stotisícový je, i když neoficiálně. Překonat magickou hranici mu pomáhají tisíce studentů vysokých škol. Sice zde žijí, ale nemají v Hradci trvalý pobyt, takže se do počtu obyvatel nezapočítávají. Prognóza počítá s postupným úbytkem i nadále. V roce 2030 by počet obyvatel Hradce Králové mohl dokonce klesnout pod 90 tisíc…

Pardubice se mohly pochlubit největším počtem obyvatel ve své historii v roce 1991. Tehdy v tomto městě žilo podle statistiků 94 407 lidí. Pak se ale začaly odtrhávat okolní obce a v loňském roce zde žilo již pouze 88 316 osob s trvalým pobytem a cizinců s pobytem dlouhodobým. Z toho bylo 45 895 žen a 42 421 mužů.

Pardubicím čísla vylepšují studenti

Pardubická radnice se řadu let snaží pokles obyvatel snížit, ale kýžená stotisícová hranice – která by přinesla i více peněz do městské pokladny - je zřejmě stále v nedohlednu. „Fyzicky“ zde ale možná více než sto tisíc lidí přebývá – Univerzitu Pardubice navštěvuje více než osm tisíc studentů z celé republiky, na území města je několik velkých podniků, které lákají pracovníky i ze zahraničí. Jde o další tisíce osob.

U trvalé populace je průměrný věk pardubických obyvatel 41,9 let, tedy bylo tomu tak alespoň na konci loňského roku. Pardubáci tudíž rychle stárnou. V roce 2000 bylo toto číslo pouhých 39,5 let.

V sobotu večer uvidí pardubická ČEZ Arena televizní pořad Výzva, v němž se střetnou zajímavě poskládané týmy obou měst. Prestižní akce začíná v 19.30 hodin, přímý přenos startuje od 20 hodin. Každé z měst má vyhrazenu polovinu diváckých míst. V Hradci lze vstupenky v ceně 60 korun získat v Informačním centru na Velkém náměstí a na Gočárově třídě. V Pardubicích jsou lístky nabízeny za symbolickou cenu 10 korun, a to na pokladnách arény.

Pojeďte fandit svému městu

V sobotu večer uvidí pardubická ČEZ Arena zábavný soutěžní televizní pořad Výzva, v němž se střetnou týmy obou měst. Akce začíná v 19.30 hodin, přímý přenos odstartuje ve 20 hodin. Každé z východočeských měst má vyhrazenu polovinu diváckých míst, takže fandit mohou přijet i Hradečáci. V Hradci lze vstupenky v ceně 60 korun získat v Informačním centru na Velkém náměstí a na Gočárově třídě.

Čtěte také (klikněte na název článku)

Kde by byly Pardubice bez Hradce?

Výzva: Zábavný souboj v přátelském duchu