Zúčastní se takzvaného konkláve – tedy sezení kardinálů, již nového prvního muže římskokatolické církve vyberou.

Konkláve se koná právě ve slavné kapli. Celou dobu z ní proudí černý dým. Ten se ale ve chvíli, kdy kardinálové vyberou papeže, změní na bílý.

„Před novým papežem budou stát velké úkoly. Církev je  obrovská světová organizace s věřícími v různých koutech světa," říká kardinál Duka. „Papež bude muset být osobnost, která dokáže rozličnosti jednotlivých zemí spojit," popisuje, jak by se měl chovat nástupce Benedikta XVI.

Jak se vlastně dozvěděl o papežově abdikaci? Ve vlaku… „Nechtěli jsme tomu uvěřit, tak ji sestra Dominika ověřovala. Bylo to překvapení, i když papež už několikrát předtím řekl, že až mu nebudou stačit síly, tak rezignuje. Ale nemyslel jsem si, že to bude tak brzo," popisuje Duka.

Ten se stal (jako člen konkláve) nástupcem kardinála Miloslava Vlka, jenž už přesáhl věk osmdesáti let a podle pravidel se ho volba papeže netýká.

Konkláve: Čeká se na bílý dým

- Konkláve je setkání kardinálů v Sixtinské kapli. Volí při něm papeže.

- Vzniklo ve 13. století. Tehdy se dva roky nemohli kardinálové domluvit na novém papeži, proto byli zavřeni do jedné budovy. A nemohli ven, dokud nerozhodli.

- Během konkláve proudí z kaple černý dým. Když je papež zvolen, změní se barva na bílou.

- Letos by se mělo konkláve zúčastnit 108 kardinálů.

- Pravidla omezují jejich věk – nesmí jim být víc než osmdesát let.

- Českou církev bude zastupovat kardinál Dominik Duka.

Duka a konkláve. Čest pro Hradec

Poznámka Jiřího Fejgla:

Je to magický rituál. Rozebírá ho i slavný spisovatel Dan Brown, autor trháků, které kontroverzně rozebírají jednání církve: Šifry mistra Leonarda či Ztraceného symbolu.

Konkláve. Už to slovo je plné tajemství a napětí. Při konkláve se volí papež, tedy  jeden z nejmocnějších mužů planety

Ač se zdá, že vliv církve v moderní době upadá, je stále velmi významný. Církev výrazně přispěla k pádu komunismu ve střední a východní Evropě. A na jiných kontinentech je ještě mocnější – především tedy v části Afriky a jižní Americe.

Proto je papež tak důležitý. Ač klerikál je i on – stejně jako například americký prezident – opravdová hybná síla. A tak trochu globální celebrita…

Nového papeže teď bude volit Hradečák, muž, který se narodil v našem městě. Kardinál Dominik Duka se zúčastní konkláve, tedy vývěru nástupce Benedikta XVI.

A pro Hradec je to čest!