„Necítím se být vhodným kandidátem,“ prohlásil hned na úvod rozhovoru královéhradecký biskup Dominik Duka. Řeč byla o případné kandidatuře na post kardinála.
Ten by se podle některých informací mohl uvolnit v příštím roce. Kardinál Vlk bude muset opět podávat rezignaci papeži v Římě a čekat na jeho verdikt.

Všechno jsou to jen pouhé spekulace

Spekulace o možném nástupnictví na místo Miloslava Vlka jsou však podle biskupa Duky velmi nepříjemné a nejsou ani na místě.
„Nemyslím si, že bych byl ten správný člověk, který by měl zastávat tento čestný titul. Je mnoho lepších kandidátů. Navíc zatím nepřišla ani žádná oficiální zpráva. Jsou to tedy skutečně pouhé dohady,“ poznamenal biskup Dominik Duka.

První zprávy o případném odchodu kardinála Vlka do důchodu se začaly objevovat poté, co letos v květnu zkolaboval a pro úplné vyčerpání organismu byl převezen do nemocnice.

„Nyní, po pobytu v lázních, je však stav kardinála naprosto vynikající. Domnívám se, že dva či tři roky mu tento čestný titul bude ještě náležet,“ uvedl biskup Duka.

Podle jeho slov by nejvhodnějším nástupcem byl člověk, který převážně zažil porevoluční období a má jiný pohled na svět.

Do důchodu „už“ v pětasedmdesáti

Volba nového kardinála se koná v několika etapách a je to velmi složitý proces.

„Nejprve se učiní výběr vhodných uchazečů, jehož tvorba není vůbec jednoduchá a podílí se na ní mnoho duchovních. Poté jmenný seznam putuje do Říma na kongregaci,“ vysvětlil zjednodušeně Dominik Duka.

Do církevního důchodu chtěl původně odejít kardinál Miloslav Vlk už vloni, kdy oslavil 75. narozeniny.

Po dovršení tohoto věku je každý biskup povinen podat rezignaci papeži. Ten ji buď přijme, nebo nikoliv. Benedikt XVI. nakonec rezignaci českého kardinála nepřijal, a ten zůstal v čele českých katolíků ještě na další dva roky.

Zda by po této době biskup Dominik Duka v případě oficiální nabídky stát se kardinálem o jejím přijetí uvažoval, nechtěl prozradit. „Nyní to nemá smysl rozebírat. Necháme to Pánu Bohu a uvidíme,“ uzavírá.