Mystifikace o jmenování Tomáše Halíka pražským arcibiskupem, kterou poslední den v minulém roce zveřejnil internetový magazín ChristNet.cz, čtenáře pobavila. Sotva kdo jí ovšem uvěřil. „Šlo pouze o silvestrovský vtípek,“ komentoval úmyslnou „kachnu“ křesťanský publicista Tomáš Zdechovský z Třebechovic. Zdůraznil, že všechny reakce na onu zprávičku byly velmi pozitivní: čtenáři vtip pochopili a jemnou ironii ocenili.

„Každopádně mezi obyčejnými katolíky je favorit jasný. Bezpochyby jím je Dominik Duka, který má výborné renomé,“ je přesvědčen Tomáš Zdechovský.

Nikdo nespekuluje

Jestli přání věřících v Královéhradecké diecézi „všichni svatí“ vyslyší a splní, přitom není vůbec jasné. Biskup Dominik Duka sice figuruje na seznamu možných kandidátů, ale označit ho za číslo jedna si nikdo oficiálně netroufl.

Ani on sám se ke své nominaci nechtěl vyjadřovat. „Slyšel jsem, že jste vážným kandidátem na post kardinála. Je to pravda? Děkuji za odpověď a pokud je to pravda, tak držím palce,“ zeptal se Dominika Duky v internetovém on-line rozhovoru Hradeckého deníku čtenář Milan Chaloupka. „Já též jsem se to dozvěděl, ale nemohu Vám odpovědět, kdo se stane pražským arcibiskupem. Rozhodnutí o tom již nyní leží v rukou papeže Benedikta XVI.,“ odpověděl biskup.

Kdo a kdy to bude?

Zatímco církevní kruhy nechtějí tipovat a jakkoliv předem komentovat papežovo rozhodnutí, veřejnost o možné příští hlavě české katolické církve diskutuje. Kromě Dominika Duky se hovoří například o litoměřickém biskupovi Janu Baxantovi, olomouckém arcibiskupovi Janu Graubnerovi, pomocném biskupu pražském Václavu Malém nebo strahovském, opatu Michalu Pojezdném.

Jmenování arcibiskupa je zahaleno tajemstvím. Ani termín není zřejmý. Původní dohady, že se tak stane u příležitosti 20. výročí svatořečení Anežky České, se ukázaly být lichými. Ani doba vánočních svátků se nestala tím ideálním časem. Nejbližší významný den je dnes - slavnost Zjevení Páně (Tři králové).

Dosud sloužící kardinál Miloslav Vlk (narozen 17. května 1932) je 35. pražským arcibiskupem. Jmenován byl v roce 1991. Patří k deseti nejdéle sloužícím biskupům.

Věřte nevěřte: Novým arcibiskupem byl jmenován Halík

Praha/Vatikán – Papež Benedikt XVI. dnes na sv. Silvestra jmenoval novým pražským arcibiskupem prof. Tomáše Halíka. Překvapil tak celou křesťanskou veřejnost i ostatní občany, včetně prezidenta Klause.
(To se psalo 31. prosince na křesťanském internetovém portálu ChristNet.cz.)

„Sám jsem akademik a vím, co na Čechy platí,“ vysvětlil své jmenování Svatý otec, který si vybavil úspěšné setkání se zástupci akademické obce při své nedávné návštěvě české kotliny.

Jmenování je ale jen dočasné, na přechodnou dobu do svobodných voleb. Nového arcibiskupa a českého metropolitu by měl v červenci na Velehradě zvolit téměř na doživotí (abdikační limit bude posunut na 101 let) sněm české katolické církve, který bude znovu svolán. „Rád bych rozhýbal stojaté vody české církve,“ uvedl k jmenování papež, zjevně v narážce na plané sliby českých a moravských biskupů svolat diecézní sněmy. „Též jsem si dal do nového roku předsevzetí, vést církev více demokraticky,“ uvedl papež, který se pod jmenovacím dekretem Tomáše Halíka podepsal takticky i jako biskup římský a služebník služebníků.

Komentátor Katolického občasníku Jiřík Příhoda ale na základě zákulisních informací vidí ono dočasné jmenování trochu jinak. „Obávám se, že za celou ,dočasností´ je lobování hradního souseda. Je všeobecné známo, že nového obyvatele Arcibiskupského paláce nemůže hradní pán ani vystát a je tomu i naopak. Slyšel jsem, že za onou dočasností je i skrytá taktika, jak profesora Halíka dostat do prezidentského křesla. Přeci jen se našemu prezidentovi již krátí mandát a z Paláce je na Hrad značné blíž než z Podhradí,“ spekuluje Příhoda. „No uvidíme, jak to celé dopadne. Jak známo, přechodné vlády, dočasná vojska a prezidenti se většinou v Čechách usadí téměř na celé generace. S demokratizací naší církve bych to také moc žhavě neviděl,“ dodal znalec církevní problematiky Jiřík Příhoda. (kir)

Stáli v čele církve:
Pražská arcidiecéze je nejstarší existující diecézí v České republice (založena 973, na arcidiecézi povýšena 1344) a metropolitní arcidiecézí České církevní provincie. K ní náleží ještě diecéze českobudějovická, královéhradecká, litoměřická a plzeňská. Arcibiskup pražský je zároveň primasem – formální hlavou katolické církve v České republice.
V novodobé historii státu spravovali pražskou arcidiecézi biskupové:
Pavel hrabě Huyn, 1916 – 1919
František Korda, 1919 – 1931
Karel Kašpar, 1931 – 1941, kardinál
Josef Beran, 1946 – 1969, kardinál
František Tomášek, 1977 – 1991, kardinál
Miloslav Vlk, od 1991, kardinál
Sídlem arcibiskupa je Praha, sídelním kostelem katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Současným arcibiskupem je kardinál Vlk, pomocní biskupové jsou Václav Malý a Karel Herbst, emeritním pomocným biskupem Jaroslav Škarvada.
Zdroj: www.apha.cz