Bohoslužbě na poděkování za 20 let svobody, k 20. výročí pádu komunismu během tzv. sametové revoluce, jako hlavní celebrant a kazatel předsedal královéhradecký biskup Dominik Duka OP. Při mši svaté byly těm, kdo v době nesvobody vydávali svědectví kříže svým utrpením, předány kříže etiopských dětských mučedníků.
Hudební program přinesl díla dvou autorů – op. 30 Antonína Dvořáka „Dědicové Bílé Hory“ a Requiem d moll K 626 Wolfganga Amadea Mozarta. Účinkovali: Katedrální sbor Cantores Gradecenses, Severočeský filharmonický sbor Česká Lípa-Liberec, Harmonie východočeských filharmoniků (umělecký vedoucí Jiří Bečka) a Ondřej Mucha – varhany pod vedením dirigenta Josefa Zadiny
Při 20. výročí listopadových událostí biskup Duka vyznamenal laiky pronásledované za komunismu
Státní svátek Den boje studentů za svobodu a demokracii, připadající na úterý 17.11.2009, v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové připomněla slavnostní pontifikální bohoslužba – rekviem za oběti totalitních režimů –, při níž biskup Dominik Duka vyznamenal laiky, kteří byli za komunismu pronásledování kvůli víře a svědomí.
Královéhradecký biskup Mons. Dominik Duka udělil u příležitosti 20. výročí pádu komunismu v českých zemích kříž etiopských dětských mučedníků za svědectví osobního a křesťanského života v době komunistického pronásledování v letech 1948-1989 těmto laikům:
- Janu Petrofovi z Hradce Králové
- Václavu a Drahomíře Vitvarovým z Nové Paky
- Janu Vokasovi, gymnaziálnímu profesoru z České Třebové, in memoriam – vyznamenání převzal R. D. Miloš Kolovratník, děkan farnosti Česká Třebová
- Danielu Reynkovi z Petrkova
- Jiřímu Reynkovi z Petrkova
- Bedřichu Šimůnkovi z Libštátu
- Josefu Červenému z Dobrušky
- Bohumilu Černíkovi z České Rybné
Ramena kříže jsou symbolem setkání Boha a člověka. Toto setkání se uskutečňuje v Ježíši Kristu, jenž dal svůj život za své přátele a v němž se zjevuje Boží tvář. Stříbrné kříže pocházejí ze 60. let 20. století z Etiopie od dětí, které se při pronásledování křesťanů odmítly zříci své víry a položily pro ni život. Všem vyznamenaným a jejich rodinným příslušníkům biskup udělil apoštolské požehnání.
Ing. Vojtěch Macek, biskupský sekretář Biskupství královéhradeckého
OTÁZKA PRO Dominika Duku, diecézního biskupa
Sedmnáctý listopad prožívám jako jeden z největších svátků, který má jak společenský, církevní, politický, ale i osobní dopad v mém životě. Jako u každého velkého svátku židovská tradice požadovala týdenní slavení, tak i pro mne 17. listopad 1989 začíná v pátek, v den, kdy se odehrál, a končí v neděli 25. listopadu v katedrále svatého Víta při slovech kardinála Františka Tomáška: „Církev je v tomto zápase na straně národa!“ a odpolední manifestace na Letné byla vykřičníkem, ale také začátkem nového života. Letošní 17. listopad je dnem, kdy děkujeme za 20 let života, který můžeme žít bez přetvářky, můžeme svobodně vyznávat svoji víru, máme svobodu slova, pohybu i podnikání. Jsme plnohodnotnými občany demokratického státu.