O klasický „důchoďák" ale nepůjde, většinu lůžek totiž využijí ne zcela soběstační senioři trpící různými typy demence či Alzheimerem. Starat se o ně kromě zdravotníků bude i tým pečovatelek, nutriční poradce, psychiatr nebo duchovní. „Přijímáme samozřejmě i klienty, kteří se roky starali například o rozlehlý dům nebo stavení a už je to s přibývajícími léty čím dál více zmáhá. Stále mají ale chuť žít aktivně a zapojovat se do komunitního života," přiblížil ředitel hradeckého GrandParku Ondřej Votrubek s tím, že přihlásit se mohou nejen jednotlivci, ale i páry.

Na budoucí nájemníky čekají v domově především dvoulůžkové pokoje s vlastním hygienickým zařízením, lednicí a televizí. „Vím, že je to dálka, ale kdyby si zájemci chtěli dopředu prohlédnout, jak to v domově bude vypadat, jeden téměř identický už funguje v Havířově," říká Ondřej Votrubek. V pořadí třetí Grandpark se během několika týdnů začne stavět v pražských Průhonicích.

Dominanta? Zahrada

Celý komplex je navíc bezbariérový a  disponuje multifunkčními prostory, ve kterých bude probíhat například cvičení pro kardiaky, různé zájmové a tvořivé aktivity, pohybový režim, masáže, bazální stimulace, aromaterapie či muzikoterapie. Dominantu areálu bude tvořit chráněná zahrada s krytou venkovní terasou navazující na centrální jídelnu. Právě zahrada má navíc plnit nejen funkci relaxační ale i terapeutickou.

Speciální přístup a program

Tím, že bude budova zčásti vedena jako domov pro seniory se zvláštním režimem, speciální bude i samotný přístup ke klientům: „V domově se zvláštním režimem je celková péče koncipována na základě dlouhodobých paměťových drah, kde jsou uloženy informace, které klient ještě nezapomněl a může si je za pomoci kvalitní profesionální péče vybavit a tím lze s klientem snadněji pracovat,'' přibližuje Jana Vojtová, metodickopersonální ředitelka společnosti.

O tom jak bude nový domov pro seniory v Hradci Králové vypadat a co se v něm bude dít, dopředu není pochyb. Trochu záhadou ovšem zůstává, kolik bude žití v něm seniory či jejich příbuzné stát. Konkrétní částku totiž vedení domova nesdělilo. „Ta částka je individuální, vypočítává se na základě výše důchodu klienta. Mohu ale ubezpečit, že to bude služba finančně dostupná a půjde řádově o jednotky tisíc korun," ubezpečil ředitel Ondřej Votrubek.

Ačkoli otevírat se bude v až březnu, zájemci o bydlení se mohou hlásit už nyní. „Své žádosti i veškeré dotazy mohou posílat na e-mail uveřejněný na našich webových stránkách, k dispozici jsou také telefonní kontakty. Rádi bychom vyšli našim klientům maximálně vstříc, takže se nebráníme ani jejich nápadům či podnětům," dodává ředitel domova Ondřej Votrubek.