Nečekané dodatečné nálezy pozůstatků historie příjemně zkomplikovaly přestavbu domu U Špuláků na Velkém náměstí. V druhém podlaží objektu, kde se odehrává většina svateb ve městě, objevili archeologové historickou dlažbu.

„Dřevěné konstrukce domu jsou napadené. Při kontrole trámů jednoho ze stropů, která se musí dělat zeshora, došlo k odkrytí pozdně gotické dlažby. Musí se rozebrat a pak se využije v místech s malou intenzitou provozu,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče radnice Jan Falta.

V prvním i druhém podlaží navíc archeologové narazili na vzácné stropní malby. „Je to jednodušší malba asi z klasicismu, žádné figury. Nepřišli jsme na ně ani sondáží. Netušíme, v jakém jsou rozsahu. Zřejmě se to zakonzervuje a až na to budou peníze, tak dojde k jejich restaurování,“ řekl Jan Falta.

Přiznal, že část malby v zadním traktu zřejmě nepůjde zachránit. „Tam je strop tak špatný, že musí dojít k jeho snesení. Zřejmě proto přistoupíme k částečnému tranferu vzorku výmalby na nový strop,“ dodal hradecký památkář.