„Tady to necháme, na tu chvilku to nemůže nikomu vadit,“ říká starší žena svému muži, když vystupuje z auta zaparkovaného na chodníku vedle kostela Svaté Anny u největšího hradeckého hřbitova v Kuklenách. Kolem se posunuje kolona aut, někomu se poštěstí, že se před ním uvolní parkovací místo, jiní zklamaně odjíždí, aby hledali v okolních ulicích.

Kolem hřbitova stojí několik stánků se smutečním sortimentem od květin, přes svíčky až po věnce. „Největší frmol bude v sobotu a v neděli. Někdy se také bojí, že se výzdoba rozklade, tak to nechávají na poslední den,“ zamýšlí se Olga Fléglová před svým stánkem přímo u vstupu na hřbitov.

Dušičkové období v Hradci Králové. Ilustrační foto.
Dušičky přináší novinku. Na hradecké hřbitovy se lidé nově vydají i digitálně

„To máte krásné květiny a ani nejsou tak drahé jako v centru,“ nakupuje spokojeně seniorka Milena, která přišla položit květinu na hrob svému muži. Ceny květin začínají na desítkách korun. „Nejlevnější věnečky ze stříbrného smrku začínají tady u mě na 265 korunách,“ rozhlíží se prodejkyně po regálech před stánkem a dodává, že letos nezdražovala: „Snažím se vše nakoupit co nejlevněji, aby vše bylo pro lidi dostupné, když se vše zdražuje,“ vysvětluje Olga Fléglová. Přes dušičky tradičně hřbitovy rozšiřují otevírací dobu a prodavačka tady stráví prakticky celý víkend. Opodál prodává smuteční věnce u dodávky i starší muž. „Máme jich dost, vydrží celé svátky, navíc je průběžně doplňujeme.

Hradecké hřbitovy rozšířily otevírací dobu až do 3. listopadu. „Na všech městských hřbitovech prodloužíme otevírací dobu o tři hodiny. Hřbitovy otevíráme obvykle od 8 do 17 hodin, ale na svátky kvůli velkému zájmu otevřeme až do osmi večer,“ říká vedoucí střediska pohřebnictví Technických služeb Hradec Králové Naďa Štěrbová. Připravené budou také mobilní toalety a častěji se bude uklízet a vyvážet kontejnery a popelnice.

K Halloweenu patří dlabání dýní. Ilustrační foto.
Chcete si vyřezat dýni a trochu se bát? Vyrazte na halloweenské akce na Hradecku

Na hřbitovy bude v době Dušiček dohlížet městská policie. „Od dneška do 5. listopadu navyšujeme počet hlídek, včetně psovoda, které se budou v denních i nočních hodinách pohybovat na hřbitovech a v jejich okolí,“ avizuje za hradecké strážníky Eva Kněžourová.

Hlídky budou dohlížet na parkování, pořádek, nebo na to, aby se lidé chovali tak, jak mají. „Lidem budeme i radit, naše práce bude především preventivní, chceme předejít případnému ničení pietních míst, včetně krádeží,“ dodává za hradeckou městskou policii Eva Kněžourová. Lidi pak nabádá k opatrnosti, k tomu, aby nenechávali v autech cenné věci. „Pro případ, že dojde ke zcizení či poškození výzdoby hrobů, doporučujeme si vše vyfotografovat, pak je daleko jednodušší poškozené či odcizené věci popsat,“ vysvětluje mluvčí strážníků. 

Pro ty, kteří se chtějí vyhnout parkovacím zmatkům, posiluje linky hradecký dopravní podnik. „V sobotu a v neděli nasadíme na linku číslo tři kloubové vozy,“ slibuje Jan Svoboda za dopravní podnik. Ještě víc se změní hromadná doprava na lince číslo 9, která jezdí na Lesní hřbitov na opačném konci města. „V sobotu a v neděli a ve čtvrtek 2. listopadu bude linka od 9 do 19 hodin zajíždět všemi spoji na Lesní hřbitov,“ dodává Jan Svoboda.

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth