Podle květinářky, která s kolegyněmi prodávané věnce sama vyrábí, právě v těchto dnech přijde největší poptávka po dušičkových věncích a dalších dekoracích. „Lidé většinou k návštěvě hřbitova využívají státní svátek nebo víkend o podzimních prázdninách, i když je to pár dní před skutečným termínem Dušiček. Někteří ale na hřbitov chodí už nyní, takže o víkendu jsme tu měli rušno. Dnes je trochu klidněji, ale od zítřka to zase začne,“ popisuje Schindlerová.

I letos si nachystali několik velikostí a typů věnců. Nejrychleji mizí šiškové věnce a nejmenší velikosti. Jejich cena letos začínala na 90 korunách, ty větší se už vyšplhají na zhruba 200 korun. Věnce s největším průměrem zatím čekají na uvázání, jejich cena se bude podle Tery pohybovat okolo 300 korun.

O něco vyšší ceny dušičkových aranží nastavila Helena Švermová, majitelka Statku Ledkov v Kopidlně. Věnce nevyrábí sériově, ale spíš na zakázku, ty menší a jednodušší za 250 korun, velké a složité aranže mohou stát i tisícovku. Materiál ale berou pouze z vlastních zdrojů, a proto se na ceně aranží z Ledkova nepromítají například výkyvy na trhu s chryzantémami a dalšími podzimními květinami. Na ceně se tak může zákazník domluvit předem.

Čtvrtý nejdražší svátek

Podle ekonoma Lukáše Kovandy Češi obecně na Dušičkách příliš nešetří. Svátek zesnulých se tak pro prodejce a trhovce pravidelně umisťuje na čtvrté příčce nejvýznamnějších českých svátků, dohání i Vánoce, Velikonoce a silvestrovské oslavy Nového roku. Kvůli inflaci a loňské energetické krizi byly Dušičky před rokem nejdražší v české historii, lidé za dekorace, aranže a věnce na uctění památky zemřelých utratili 1,3 miliardy korun. V průměru to vychází asi na 190 korun za osobu.

Olomouc-Dušičky-Květinářky | Video: Vránová Magda

Tereza Schindlerová letos nepočítá s tím, že by věnce oproti loňskému roku zdražovali. „Na trzích možná ke zdražení došlo, nám se ale daří cenu udržovat. Nepřekupujeme celé věnce, ale pouze na trhu nakupujeme květiny a materiál, ze kterého je sami vyrábíme,“ vysvětluje, proč si v Květinářství Tery mohou dovolit cenovou svobodu i v dobách, kdy se vše ostatní zdražuje.

Ve Statku Ledkov se také daří držet stále stejné ceny. Vše vážou z přírodních materiálů, které na statku sami pěstují. „Nevyrábíme toho tolik, spíš podle poptávky. Vše je přírodní, z toho, co sami vypěstujeme. Nepoužíváme ani žádný plast,“ upřesňuje Helena Švermová.

Na věnce pozor celý rok

Nejen z důvodu vyšších cen dekorací varují každoročně policisté i správci hřbitovů před zloději. Nebezpečí nehrozí pouze věncům na hrobech, ale také cennostem v autech na parkovištích u hřbitovů. Podle vedoucí Správy hřbitovů a Pohřební služby Maják Dany Rejmanové nejsou ani v Jičíně krádeže dekorací z hrobů výjimkou, okolo Dušiček je jich sice více, krade se ale po celý rok. „Každou chvíli za námi někdo chodí s tím, že se mu z hrobů ztratily věnce. Ale my jen těžko odhalíme pachatele. Z osobní zkušenosti vím, že je nejlepší přinést dekorace až na poslední chvíli. Většina zlodějů květin si je nejde položit na svůj hrob, spíš se je snaží výhodně prodat,“ podotýká Rejmanová.

Problémy s krádežemi dekorací přímo z hrobů potvrdila také čtenářka Deníku, která svou zkušenost popsala v komentáři. „Na hrob, kde máme pochované rodiče a prarodiče, nemohu dávat nic, co by se dalo odnést. Všechno musí být zasazené v zemi a květináč s aranžmá uložený hluboko v zemi a zadusaný tak, aby se nedal vytáhnout,“ sdělila Lenka Kuchařová.

Dušičky neboli Svátek zesnulých letos připadají na čtvrtek 2. listopadu. Svátek pochází už z dob Keltů, kteří na přelomu října a listopadu oslavovali konec léta a věřili, že právě v tyto dny se vracejí na svět duše zemřelých. Pozdější datum připadající na den po svátku Všech svatých zavedli křesťané, kteří se původní pohanské zvyky a tradice snažili vymýtit.

Na konci října někteří lidé slaví kromě tradičních českých Dušiček také původně keltský svátek Halloween, dnes zpopularizovaný hlavně v anglosaských zemích. Podle Kovandy propadlo halloweenským oslavám a dekoracím z typických vydlabaných dýní asi 10 procent Čechů především mezi vyšší střední vrstvou mladších lidí. Za Halloween utratí okolo 500 až 1000 korun za osobu.

„V případě Halloweenu nedochází k tomu, že by výdaje spojené s tímto svátkem vytěsňovaly výdaje dušičkové. Oba svátky se spíše doplňují, než že by si konkurovaly: první je pro mladé, druhý pro lidi středního a vyššího věku,“ soudí Kovanda.

Mohlo by vás zajímat: To je bomba! V Hradci na letišti vystoupí světová superhvězda Ed Sheeran

Pozdrav Eda Sheerana do Hradce | Video: Jiří Fremuth