Hřbitovy se chystají na víkendový nápor. Právě o sobotách a nedělích předcházejících Dušičkám se na místa posledního odpočinkýu nahrnou tisíce lidí. Kromě jejich správců se na víkend připravují také strážníci či dopravní podnik.

Do Kuklen budou jezdit „kloubáky“


Technické služby, které zajišťují provoz na osmi hradeckých hřbitovech, prodlouží jejich provozní dobu až do 20 hodin. „Týká se to dne Památky zesnulých a předcházející soboty i neděle, tedy už tohoto víkendu,“ řekla nám Jiřina Brožová ze správy hradeckých pohřebišť. „Žádáme navštěvníky, aby dodržovali otvírací dobu a nesnažili se dovnitř dostat v jiných časech. Například na Zámečku nám už někdo vylomil petlici,“ doplnila.

Posíleny budou také linky městské hromadné dopravy, které zajíždějí k největším hřbitovům. „Všechny spoje linky číslo 9 budou od osmi do 16 hodin zajíždět na lesní hřbitov. Z toho důvodu nebude obsluhována konečná zastávka Malšovice – U Střelnice,“ řekl Leo Sedláček z dopravního podniku. Změna má platit tento i příští víkend a v den Památky zesnulých, tedy příští pátek. Provoz na lince 3 jezdící ke kuklenskému hřbitovu budou o nadcházejícím víkendu zase zajišťovat velkokapacitní kloubové trolejbusy.

Zvýšený dohled nad hřbitovy plánuje i hradecká městská policie. Jednou z jejich činností bude podle mluvčí Evy Čížkové dohled nad parkováním aut návštěvníků. To se týká například malšovického lesního hřbitova, kde chybí parkoviště. Pokud totiž auta zaparkují nevhodně, znemožní výjezd autobusů městské dopravy, které se tady otáčejí.