Jak velkoryse, odvážně, zbaběle i chamtivě se pak pozůstalí chovají, ví za 41 let své práce Miroslav Šmíd. Zajišťuje pohřební službu, stará se o správu rychnovského hřbitova.

Jak se lidé chovají v těchto místech a při posledním rozloučení, není vždy lichotivá zkušenost. I proto u okna doma u hřbitova zbystří, když se objeví někdo s fotoaparátem. „Někdy i vyběhnu a zapíšu si značku odjíždějícího auta. Lidé nafotí náhrobky a pak dají komplicovi tip na krádež,“ vysvětluje ostražitost. Na tamním hřbitově se ale zatím ztrácejí drobnosti jako květiny, lucerny, kahánky.

Správce má i tu zkušenost, že nyní se lidé k rozloučení se svými blízkými staví jinak než v minulosti, napomáhá tomu uspěchaná doba i hospodářská recese. Roste počet pohřbů bez obřadů, lidé neplatí nájmy za hroby. „Po úmrtí jedné staré paní jsem se jejího jediného potomka ptal, jaký si bude přát obřad či další náležitosti. Odpověděl, že neví, matku prý přes dvacet let neviděl,“ popisuje Šmíd příběhy z praxe.

Většina lidí se tu objeví právě jen na Dušičky, Vánoce a jiné svátky, někteří ale pečují o hroby pravidelně. Šmíd sám se po hřbitově rád projde, třeba večer, když je tam klid a prostor na rozjímání.

Zloději nectí živé ani mrtvé

Skřípění brzd a bouchání dveří automobilů, lidé s květinami a svíčkami nepřetržitě mířící zetlelým listím. K rychnovskému hřbitovu přijíždí auto městské policie a strážníci procházejí mezi pomníky, kam přicházejí stovky lidí, aby si připomněly památku svých blízkých zesnulých. Jako každý rok však místo piety láká i bezostyšné zloděje.

Vykradené auto u hřbitova v Kostelci bylo už před svátky. Kytici za 350 korun postrádala v sobotu na hrobě obyvatelka Rychnova. „Nedávno se mi ztratila kytice umělých žlutých růží, jedna stála 70 korun, levnější byly za 40 a zmizely taky. Dovezla jsem je z Polska,“ potvrzuje smutnou zkušenost na rychnovském hřbitově i Božena Kristínová. Někdo viděl, jak pak kytky prodávají bezdomovci u nedalekého hypermarketu.

Její známé zase na hrobě ani týden nevydržela krásná lilie. Rostlé kradené květiny se prý objeví i v jiných vázách na hřbitově. „Myslím, že to dělají některé starší ženy. Nebo jestli tu kytku někdo vezme své milé, nevím,“ kroutí nad nepochopitelnou skutečností další návštěvnice hřbitova Jarmila Jarkovská ze Solnice.

Nutnost posílených hlídek v okolí hřbitova a na něm potvrzuje velitel kosteleckých strážníků Petr Černohorský: „Hlídáme také v noci, už jsme na hřbitově v minulosti hasili i drobné požáry od svíček či odtud vykazovali nezvané noční návštěvníky.“