V pátek 23. února od 17 hodin se na Masarykově náměstí v Hradci Králové uskuteční krátké setkání k tichému uctění obětí války na Ukrajině a zárověň protest proti této válce.

Akci pořádá Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách. Koná se pod zaštítou primátorky města Pavlíny Springerové. Na tichý páteční protest jsou zváni všichni lidé dobré vůle.

Diecézní charita Hradec Králové a regionální Charity poskytují pomoc ukrajinským utečencům od počátku konfliktu a již tisícům z nich pomohly zapojit se v Česku do běžného života.

Tříkrálová sbírka v královéhradecké diecézi vynesla téměř 28 milionů.
Rekord! Tříkrálová sbírka v královéhradecké diecézi vynesla téměř 28 milionů

„Pomáháme zejména těm nejzranitelnějším, jako jsou maminky s dětmi, osamělé ženy, senioři a lidé s postižením. Poskytujeme jim humanitární pomoc a poradenství, pomoc při hledání zaměstnání a začlenění dětí do škol, kurzy češtiny a volnočasové aktivity pro děti,“ říká v tiskové zprávě Anna Maclová, ředitelka Diecézní charity Hradec Králové.

Pracovníci Diecézní charity také například asistují uprchlickým rodinám i jednotlivcům při vyřizování formalit, které jsou nezbytné pro legální pobyt v Česku. „Naše kurzy češtiny pro cizince v krajském městě i v regionech navštěvuje bezmála 1600 Ukrajinců. Loni Diecézní charita také otevřela volnočasový klub Integráček, který je určený dětem všech národností,“ doplňuje další formy pomoci ukrajinským uprchlíkům Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové.

Jiří Wonka před panelem, který připomíná tragický osud jeho bratra.
Děti neznají historii, dezinformace jsou něco příšerného, říkají pamětníci

Charita již dva roky zajišťuje péči o více než dvě stovky uprchlíků na ubytovnách v Hradci Králové a ve Vrchlabí. Poskytuje jim humanitární a odbornou pomoc. Jen v uplynulém roce 2023 využilo poradenství a asistenci téměř 11 tisíc klientů z Ukrajiny. Více než 1500 uprchlíkům z Ukrajiny poskytly Charity potravinovou a materiální pomoc nebo pomoc s hledáním bydlení či zaměstnání. Více než tisícovka dětí se účastní volnočasových aktivit pro děti, jako jsou doučování s dobrovolníky, letní a jazykové tábory, dětské skupiny.

S využitím tiskové zprávy

Nepřehlédněte: Stezka hradeckými lesy se vyhne skokanům a čolkům. Projekt se musí přepracovat

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth