„Uvažujeme o sloučení poboček Hradec Králové 11 a 12. Nová pošta by sídlila v nákupním centru a byla by zhruba uprostřed trasy mezi stávajícími pobočkami,“ uvedl k záměru mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

O připravovaném plánu Česká pošta informovala hradecký magistrát. Město o něm zase jednalo s předsedy komisí místních samospráv. „Je pro nás důležité, aby nová pošta fungovala. Protože současné pobočky nefungují tak, jak by měly,“ zdůraznil Bedřich Kabilka, předseda Komise místní samosprávy Moravské Předměstí – sever.

Na jednání město omylem přizvalo i předsedu Komise místní samosprávy Moravské Předměstí – východ Václava Koutníka, a to kvůli zrušení pošty v ulici Milady Horákové. Ta se ale aspoň prozatím rušit nebude, což potvrdila i Česká pošta.

KRATŠÍ FRONTY?

Nová pobočka bude mít sedm přepážek, otevřeno by měla mít každý den od sedmi do 19 hodin a lidé budou moci na poštu zajít i v sobotu. Vyřizování by měl zrychlit i vyvolávací systém. „Bylo nám řečeno, že se má služba zproduktivnit. Zproduktivnit by ji tedy opravdu chtělo,“ podotkl předseda. Podle předsedy jsou na pobočce na třídě Edvarda Beneše pouze dvě přepážky, přitom jen v této ulici žije 3700 obyvatel. „Kdykoliv na poštu přijdete, je to na prášky,“ okomentoval dlouhé fronty na poštovní pobočce číslo 12 předseda komise.

Kromě pozitiv přinese změna i minimálně jedno negativum. Nová pobočka by měla vyrůst v Palachově ulici, někteří lidé to proto budou mít na poštu dál. To může být problém hlavně pro starší lidi, kteří jsou zvyklí na poštu pravidelně chodit pro důchod.

K rušení poboček a zřízení nové by mohlo dojít už příští rok. Rozhodnuto však ještě není. „Realizace záměru je podmíněna souhlasem města. Vyjádření města zatím nemáme,“ vysvětlil mluvčí České pošty. Záležet bude i na konečném verdiktu komisí místních samospráv.

Česká pošta v krajském městě v současnosti provozuje čtrnáct poboček. O možném zániku některých hradeckých pošt se spekulovalo už před dvěma lety. Otazník tehdy visel právě i nad poštou číslo 11 ve Štefánikově ulici u Hvězdy.

POBOČKA V BANCE

Další změny v současnosti Česká pošta neplánuje. Výhledově by se ale mohla přesunout pošta na třídě ČSA, která se také potýká s nedostatkem přepážek. „Do budoucna nemůžeme vyloučit přestěhování pošty Hradec Králové 1 do nového plánovaného call centra ČSOB. Pokud by k tomu došlo, bavíme se o letech 2022 až 2023,“ uvedl mluvčí České pošty.⋌(mih)