O projektu, jehož součástí je i nová multifunkční aréna, v níž najde útočiště prvoligový FC Hradec Králové, jsme následně hovořili s JOSEFEM TOBKEM, jednatelem ECE Projektmanagement Praha:

„Realizace projektu Park Malšovice úspěšně pokračuje. Důležité bylo, že 21. září hradecké zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu. Ta umožní optimalizaci plánovaného dopravního napojení areálu, čímž se výrazně zlepší průjezdnost křižovatek Na Náhonu a U Křížku, bude propojena cyklostezka do Malšovic a zklidní se oblast přírodního parku Orlice.“

To znamená, že projekt běží hladce?
Projekty takového rozsahu nebudou nikdy probíhat hladce. V Hradci jsme se však domnívali, že bude probíhat rychleji. Nemile nás totiž překvapilo, že nám někteří politici neustále házejí klacky pod nohy. Když se podíváte na volební programy všech stávajících politických stran a seskupení v zastupitelstvu, tak sice všechny vyjadřují celému projektu podporu. Ale třeba někteří politici z VPM se chovají od samého počátku opačně.

Můžete být konkrétní?
Poté, co jsme jednoznačně zvítězili v investiční soutěži - mezi třemi zastupiteli, kteří se zdrželi hlasování, byli dva z VPM, a to náměstek primátora Josef Malíř a radní Vladimíra Šilhánková - byl za město pověřen vyjednáváním o kupních smlouvách již zmíněný Josef Malíř. Výsledkem bylo, že místo plánovaných třech měsíců se vyjednávalo celý rok. I nadále se oba zástupci VPM v souvislosti s naším projektem zdržují na zastupitelstvu hlasování. Dalším členem VPM, který se aktivně angažuje proti projektu, je JUDr. Jiří Všetečka. Jako člen tzv. kolegia právníků, což je poradní orgán rady města, se nejprve významnou měrou podílel na posuzování návrhů smluv s naší společností. Dnes z pozice právního zástupce tenisového klubu LTC, jenž sídlí na druhé straně Gočárova okruhu, podává námitky, které jsou namířeny proti realizaci celého projektu. Nestandardní je rovněž skutečnost, že JUDr. Všetečka zastupuje ve stejném projektu jednou jeho spoluinvestora, tedy město, a poté jeho odpůrce LTC. V poslední době se pak VPM ústy svého volebního lídra Martina Dvořáka snaží zájem naší společnosti o projekt zpochybnit.

Kdybyste měl vybrat nejvážnější argumenty proti tomu zpochybňování, co byste řekl?
Domnívám se, že vyjádření našeho majitele při setkání s primátorem, a sice v tom smyslu, že projekt je naší nejvyšší prioritou, by mělo být dostatečnou garancí. Jde o největší investici v Hradci po roce 1989 - přesáhne tři miliardy korun. Dva tisíce nových pracovních míst by mělo výrazně pomoci v snižování nezaměstnanosti ve městě. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí eviduje Hradec Králové 3000 nezaměstnaných a jen 500 volných pracovních příležitostí. Nezanedbatelné není ani to, že vznikne 1900 nových parkovacích míst v prostorách centra a arény. A v neposlední řadě: náš projekt byl zpracován s důrazem na minimalizaci negativních zásahů do životního prostředí.

Dobře, můžete na závěr rozhovoru shrnout a v kostce celý projekt představit?
Město naší společnosti prodá pozemky – asi čtyři hektary za částku 259 milionů korun. Tyto peníze pak radnice poskytne na stavbu multifunkční arény, která by měla přijít na 450 milionů korun. My vybudujeme dopravní infrastrukturu a fotbalovému klubu budeme ročně po dobu 10 let přispívat částkou 700 000 eur. Multifunkční aréna bude mít kapacitu 12 000 diváků, počítá se i s možností zastřešení, stejně jako s restaurací, fanshopem a sky-boxy. Předobrazem při tvorbě projektu se nám stala fotbalová aréna v Bernu, kde se hrálo Euro 2008. U nové arény vybudujeme prvotřídní obchodně-společenské centrum, kde by mělo být 130 obchodů. Naše společnost v současné době spravuje 130 obchodních galerií a dalších 21 jich je ve stadiu plánování či výstavby. V České republice třeba obdobná centra úspěšně fungují v Brně i v Praze. Brněnská Galerie Vaňkovka, která rovněž vznikala za úzké spolupráce s městem, si za dobu svého fungování získala uznání nejen odborníků, ale zejména velkou přízeň veřejnosti. Věříme, že tomu bude tak i v Hradci.

(pr, vaf)