Společnost Ekoglobal, které půda patří, žádá město o změnu územního plánu, aby na parcele mohla postavit nové sídlo. Část obyvatel však změnu odmítá a myslí si, že řízení nemusí být „čisté“.

„Magistrát nemusí rozhodovat zcela objektivně díky vazbám, které se objevily. Proti změně je přitom téměř 90 procent vlastníků nemovitostí v lokalitě. Nikdo nám nevysvětlil, proč je záměr firmy nadřazený zájmu lidí. Plocha vždy sloužila k eliminaci dopadů dopravy na Rašínově ulici a chceme, aby to tak zůstalo,“ uvedl jeden z odpůrců Petr Drbohlav.

Lidé poukazují na fakt, že žadatelem je jednatel Ekoglobalu a hradecký zastupitel za ODS Pavel Rambousek. Je totiž zároveň členem výboru pro územní plánování, který změnu doporučil. Jeho manželka Martina pracuje na radnici jako vedoucí oddělení územního plánování, které návrh vypracovalo. Její otec je navíc majitel Ekoglobalu.

„Vůbec si nemyslím, že bychom dělali něco špatného. Že moje žena pracuje na magistrátu, ještě neznamená, že naše firma nemůže žádat to samé co ostatní subjekty,“ uvedl Pavel Rambousek.

Za Martinu Rambouskovou se postavilo také vedení radnice. „Je to čestný a bezelstný člověk a mrzí mě, že je s tím spojovaná. Nikoho tak poctivého neznám. Dám za ni ruku do ohně,“ řekl vedoucí odboru hlavního architekta a její přímý nadřízený Petr Brůna.

Podle mluvčího magistrátu Václava Svobody hradecký zastupitel vždy možný konflikt zájmů dopředu avizoval. „Orgány města projednávaly tuto záležitost dvakrát a on se ani jednou hlasování nezúčastnil,“ potvrdil Svoboda.

Drbohlav ale navíc tvrdí, že mu Rambousek tři dny po podání připomínek k návrhu volal a „učinil na něj nátlak, aby se dál neangažoval“. „To je nesmysl. Chtěl jsem jen vědět, co ho k protestům vede. Řekl mi, že tam bude stavět dům a chce koukat do parku. Asi nehodlá akceptovat, že ten pozemek patří naší firmě. Ekoglobal ho koupil dřív, než já jsem se stal zastupitelem, nejednalo se o spekulativní nákup,“ tvrdí Rambousek.

„O žádném domu jsem nemluvil. To si musel zjistit sám. Stejně jako číslo na moji manželku, které bylo pouze na žádosti ke stavebnímu povolení,“ dodal Drbohlav. (raš)