Zástupci firem skřípou zuby, domácnostem přibyly vrásky na čele. Vše se v posledních týdnech točí kolem ceny za elektřinu, když se objevily první předběžné propočty o jejím razantním nárůstu pro firmy i domácnosti na příští rok. Lidé by tak příští rok měli platit o dvaadvacet procent vyšší ceny a u firem má nárůst představovat dokonce sedmdvacet procent.

Za obrovským cenovým skokem stojí značná podpora státu sluneční energii bez jakýchkoliv omezení. Proto se nyní jedná na vládní úrovni, aby se cenový nárůst případně zmírnil.

Jaké byly a jsou ceny elektrické energie? Například před třemi lety běžná česká rodina za elektrickou energii zaplatila 12 000 korun, letos to bude od 12 000 až do 38 000 korun za rok. „Záleží na tarifech a pochopitelně i spotřebě. Například rodina, která svítí, vaří a vytápí byt přímotopy, zaplatí zhruba 38 000 korun. Ta rodina, která má pro změnu akumulační vytápění, za rok utratí kolem 24 tisíc korun,“ vysvětloval mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Jiří Kosina.

A příští rok? U rodin i firem by šlo o tisíce korun. „Nedovedu si příští rok vůbec představit. Dosud jsme platili za elektřinu zhruba sto tisíc až sto deset tisíc korun. Vlastně vše v provozu jede na elektřinu – trouby, mrazáky, lednice. Budeme muset počítat s každou korunou, ale vzhledem k našemu vybavení není příliš velká šance na úspory,“ povzdychla si jedna ze dvou majitelů Daškovy cukrárny v Chlumci nad Cidlinou Marie Dobrovodská. Podle ní není spravedlivé, že mnozí podnikatelé postavili solární elektrárny na účet všech ostatních lidí v republice.

Také jeden z představitelů hradecké firmy, kde se vyrábějí a pak montují energeticky úsporné domky, tvrdí, že nechápe avizované zdražení. Ptal se, proč jsou u nás německé ceny elektřiny, když máme české platy.

Jak dodal mluvčí VČE Jiří Kosina, pro příští rok není nic rozhodnuto, i když se hovoří o vyšší ekologické dani či dani z příjmů pro energetické firmy. Hlavní slovo totiž bude v listopadu mít energetický regulační úřad.