Lidé s náručí plnou knih se kupí u pultů obsluhy. Ti, kteří chtěli využít studovny, ostrouhali. Místo komfortu našli místnost bez židlí a stolů. A kopírovací stroje? Snad jinde…
Takhle mohou v září dopadnout první zákazníci nového sídla Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Na vybavení a dostavbu objektu ve tvaru písmene X u Orlice chybí celkem jedenadvacet milionů korun. Stát ani kraj se k placení stále nemají.

Kraj: Budeme se bránit až do konce

„Stále věřím, že peníze seženeme. Denně jsem v kontaktu s ministerstvem kultury. Pokud to nedopadne, oslovíme kraj a poté budeme muset otevřít bez vybavení. Nemůžeme si dovolit živit tři budovy najednou. Třeba se někteří úředníci chytnou za nos. Ve stávajícím sídle už nám ale běží výpovědní lhůta, která končí v prosinci,“ uvedla ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové Eva Svobodová.
Ministr kultury Václav Jehlička ale vedení instituce vzkázal, že stát peníze nemá. „Chci, aby mi to řekl osobně. Ten dopis napsal nějaký úředník. Ministr však zatím nemá čas. Volné peníze kraje chceme využít lépe, například na dofinancování projektů hrazených Unií. Budeme se bránit do poslední chvíle,“ řekl krajský radní Zdeněk Kraus.
Knihovně nepomůže ani hradecká radnice. „Kdysi padl návrh, že bychom do jedné budovy přestěhovali i městskou knihovnu. Zaplatili bychom vybavení a ušetřili tak většinu peněz, které investujeme do přestavby bývalého Vertexu. Obě instituce se tam ale nevejdou. Nyní před sebou máme projekt za 260 milionů,“ řekl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.
 
 

ČTĚTE TAKÉ

Kraj: Peníze na knihovnu musí dát stát

Studijní a vědecká knihovna.

Hradec Králové - Jedenadvacet milionů korun, které chybí na vnitřní vybavení nové Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, chce hradecký kraj získat ze státního rozpočtu.

Návrh knihovny? Zbytečný. Od začátku se staví jinak…

Podle vítězného návrhu se měla knihovna barvou blížit protější průmyslové škole

HRADEC KRÁLOVÉ - Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové bude sídlit v budově, jejíž stavbu provází nejasnosti a rozepře.

Knihovna - stigma dnešní doby?

Model Národní knihovny ČR podle návrhu Jana Kaplického

HRADEC KRÁLOVÉ - Nemusíte se právě dobře orientovat ve stavebnictví a architektura vám může být šumafuk, přesto nejspíš víte, že stavba knihovny momentálně hýbe okolním světem. Kaplického chobotnice tím pražským, šedý ementál naším malým hradeckým…

Dokončení nové knihovny v Hradci ohrožuje chybějících 20 milionů

Studijní a vědecká knihovna.

HRADEC KRÁLOVÉ - Stavba nové budovy vědecké knihovny v Hradci Králové se sice chýlí ke konci, vlastní otevření stavby pro veřejnost původně plánované na září roku 2008, se však zřejmě zpozdí.

Knihovna zůstane šedivá. Navzdory projektu

Studijní a vědecká knihovna.

HRADEC KRÁLOVÉ - Doplněna autentická audionahrávka architekta Romana Brychty. Vysvětluje, proč bude vědecká knihovna oproti projektu šedivá.

Ementál zůstane cementový

Podle vítězného návrhu se měla knihovna barvou blížit protější průmyslové škole

HRADEC KRÁLOVÉ - Stavba nové studijní a vědecké knihovny Na Soutoku v posledních dnech mění tvář.