Zákaz návštěv v nemocnicích:

Fakultní nemocnice v Hradci Králové: oddělení klinické hematologie 2. interní kliniky a část psychiatrické kliniky

Od soboty: nemocnice Rychnov nad Kněžnou a Trutnov

Od pondělí: nemocnice Jičín a její pobočky

Jak hygienici předpokládali, v Královéhradeckém kraji v tomto týdnu vypukla epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí. Nemocných je hlášeno 2122 v přepočtu na sto tisíc obyvatel, což je o 13,3 procenta více než v předcházejícím týdnu. Nejvíce pacientů je podle hygieniků mezi dětmi do pěti let – 6143 na sto tisíc obyvatel, nejméně ve věku nad šedesát let, a to 596 na sto tisíc obyvatel.

Nejvyšší nemocnost zaznanali na Královéhradecku (2488 na sto tisíc obyvatel) a na Rychnovsku (2300 na sto tisíc obyvatel), naopak nejnižší na Náchodsku, kde je 1467 pacientů na sto tisíc obyvatel.

Kvůli chřipkové epidemii je uzavřena například Základní škola v Ostroměři na Jičínsku, kde ředitel školy vyhlásil od 1. do 11. února mimořádné volno.

Výuka by měla být zahájena v pondělí 14. února.

Zákaz návštěv? Do odvolání

Pro návštěvy se zavírají některé nemocnice v kraji. „Od 25. ledna máme uzavřené oddělení klinické hematologie 2. interní kliniky až do odvolání a od čtvrtka 3. února pak část psychiatrické kliniky pro zvýšený výskyt respiračních onemocnění u pacientů a personálu,“ řekla Deníku Eva Míčková, nemocniční hygienička Fakulní nemocnice v Hradci Králové.

„Žádáme občany o ohleduplnost k pacientům, které chtějí v době hospitalizace navštívit. Aby tak činili pouze v případě, že nejsou nemocní respirační infekcí a ani v rodině nebo bezprostředním okolí chřipka není. Rozumné je v tomto období počet návštěv omezit na jednoho člena rodiny,“ dodala Míčková.

Od soboty nebudou moci také návštěvy za pacienty do nemocnic v Rychnově nad Kněžnou a v Trutnově. „Zákaz návštěv se bude od pondělí také týkat Oblastní nemocnice Jičín a jejích poboček. Zákaz návštěv bude platit až do odvolání, tedy po doporučení hygieniků,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. Jak dodal, posledním zdravotnickým zařízením, kam mohou bez jakéhokoliv omezení, je nemocnice v Náchodě.

(čtk, pov)