S opatrným optimismem lze číst nejnovější data o epidemii koronaviru v hradeckém regionu. Zatímco ještě minulý týden patřily některé východočeské okresy v čele s Náchodskem mezi nejhůře zasažená místa v zemi, nyní to vypadá, že situace v kraji se začíná zlepšovat. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel se za poslední týden nejvíce lidí v kraji nakazilo na Jičínsku. Ani to ale zdaleka nepatří mezi nejnebezpečnější okresy v Česku.

Naplno propukla druhá vlna epidemie na Královéhradecku v říjnu. Během měsíce se zvedl počet aktivních případů z jednoho tisíce až k osmi a půl tisícům. Od listopadu se ale počet nemocných pomalu snižuje. V pondělí dopoledne bylo v kraji podle dat hygieniků 6772 lidí s onemocněním covid-19.

Novoroční ohňostroj v Hradci Králové
Novoroční ohňostroj přesunul Hradec na červenec

Aktuálně je v kraji nejméně nemocných lidí s nákazou nemoci covid-19 od 23. října. Že se tak epidemie dostala do bodu zlomu, doufá i ředitel nemocnice v Náchodě Jan Mach. „Začal se projevovat určitý pokles záchytu pozitivních výsledků,“ potvrzuje Mach, který ale zároveň upozorňuje, nárůst počtu hospitalizovaných má zpoždění 10 až 14 dnů za nárůstem počtu odhalených nakažených lidí.

Tlak na nemocnice nepolevuje 

Úleva pro zdravotníky v nemocnicích tak zatím rozhodně nepřichází. V celém kraji je aktuálně hospitalizováno zhruba 430 pacientů s koronavirem.

„Pokles počtu pacientů zatím příliš nepozorujeme. Před týdnem byl počet podobný, ale část pacientů se přesunula ze standardních na intenzivní lůžka,“ řekla mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilová. Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) má před sebou kraj další náročné týdny. „Podle prognózy, kterou máme k dispozici, by počet hospitalizovaných pacientů měl pravděpodobně dále narůstat a klíčové bude zvládnout přelom měsíce listopadu prosince,“ uvedl hejtman.

Ještě delší čas podle prognóz uplyne, než se v případě dobrého vývoje podaří zastavit nárůsty počtu zemřelých. Během devíti listopadových dní už zemřelo v kraji s koronavirem 90 lidí. Jde o více než 40 procent všech obětí od březnového začátku epidemie. Nejvíce lidí zemřelo s onemocněním covid-19 na Náchodsku (80). Následují Hradecko (61), Trutnovsko (38), Rychnovsko (23) a Jičínsko (18).

Covidové oddělení na jednotce intenzivní péče v Oblastní nemocnici v Trutnově.
Foto z první linie: Zdravotníci podstupují náročný boj s koronavirem