Vloni na jaře připomínalo obležení továrny nechvalně známého Václava Etlíka v Libčanech na Královéhradecku přípravu na válku.
V areálu bylo tehdy objeveno 600 tun jedovatých chemikálií, výbušnin a nebezpečných toxických látek, se kterými bývalý policista Etlík kšeftoval.
Včera stál Etlík u soudu. A obhajoval se slovy, že celá žaloba je vykonstruovaná a účelová s cílem ho zničit. „Firma SNOG HK měla čtyři desítky různých povolení, ta přitom ve spisu nejsou založena. V areálu jsme nedělali nic protizákonného a vše bylo pod kontrolou úřadů,“ tvrdil soudu.
Hrozí mu osm až patnáct let. Zpovídá se z obecného ohrožení a nakládání s odpady. A ještě má na krku žaloby na uhrazení škody. Ty ovšem neuznává. Likvidace chemikálií vyšla na 30 milionů korun. Většinu z toho zaplatil stát.
„Cítíme zadostiučinění. Celý proces ale ostře sledujeme. Byli bychom neradi, kdyby Etlík odešel od soudu bez ztráty kytičky, jak by ovšem odpovídalo českému legislativnímu galimatyáši,“ řekl starosta Libčan Jiří Polák.
Výsměchem právnímu státu a místním obyvatelům je skutečnost, že Etlík už v době, kdy seděl ve vazbě, továrnu koupil.
„Naše zákony, bohužel, něco takového umožňují. Když má někdo miliony a najme si devět právníků, jde všechno. I z cely,“ přisvědčil starosta.
Areál Etlík koupil od své bývalé družky Renáty Chmelíčkové. Ta ho předtím Etlíkovi a jeho firmě SNOG pronajímala. „Tak to je skutečně ironie,“ kroutí hlavou Ilona Dvořáková, která má dům hned vedle zamořeného skladu.
V nabídce jedné královéhradecké realitky se nyní objevily dva domky vedle továrny, které Chmelíčková ještě prodává. Zájemci se jen hrnou.
V okolí už vůbec nic nenasvědčuje ekologické havárii, kterou tu vloni chemici likvidovali. Vesnice s chátrající továrnou hned u návsi opět žije svým normálním, ospalým životem.
Ale lidé mají strach. Co bude s areálem teď? ptají se. A nejradši by ho zbourali.

Libčany den po dni

Rok 2006
24. dubna – hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík vyhlásil v Libčanech stav nebezpečí poté, co byl v místním areálu objeven sklad nebezpečného odpadu
4. května – končí stav nebezpečí
11. května – ze zprávy firmy Dekonta, pověřené likvidací skládky, je patrné, že hrozilo vážné nebezpečí
27. července – tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka uvolnil 15 milionů ze státní rezervy určených k likvidaci skladu
1. září – firma Dekonta zahajuje likvidaci a odvoz nebezpečného odpadu do spalovny v Ostravě
9. listopadu – areál v Libčanech navštívil ministr životního prostředí Petr Kalaš
Rok 2007
21. února – ze skladu jsou odvezeny poslední chemikálie určené k likvidaci
29. srpna – kraj oznamuje, že bude soudně vymáhat 29 milionů, jež stála asanace areálu
3. září – majitel areálu Václav Etlík stojí prvně před soudem

Se zamořením bojují dodnes

Teprve nyní, rok a půl po objevení nelegálního skladu chemikálií, hlásí Libčany hotovo s vyčištěním areálu. Bylo třeba zabezpečit také kanalizaci, kam stékaly kontaminované splašky.

Voda kontaminovaná toxickými kovy a ropnými látkami zamořila půdu v areálu do hloubky dvou metrů. Podzemní vody ani studny obyvatel naštěstí kontaminovány nebyly. Splašky ze země stekly do kanalizace.
Ukázala to analýza rizik, kterou zde nedávno uskutečnili odborníci. Na jejím základě byla kanalizace vyčištěna.
„Společně s tím byl uklizen elektrošrot, který ležel na dvoře areálu. Máme tak hotovo,“ uvedl starosta Jiří Polák.
Kraj i samotné Libčany u probíhajícího soudu s majitelem skladu Václavem Etlíkem vymáhají i úhradu 30milionových nákladů na vyčištění skladu. Většinu z toho zaplatil stát, pět milionů přidalo město Hradec Králové, dva miliony Královéhradecký kraj a 500 tisíci přispěly také Libčany.
„Dvacet devět milionů korun z veřejných zdrojů, které sloužily k řešení nebezpečné situace, bude Královéhradecký kraj nyní vymáhat u krajského soudu,“ uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.
Stejně se včera vyjádřil i starosta Libčan Jiří Polák.
Několik znaleckých posudků potvrdilo nebezpečnost skladu pro obyvatele v okolí.
Soud s Etlíkem začal včera. Hlavní líčení potrvá do pátku.
Obyvatelé Libčan podotýkají, že na problém se skladem odpadů poukazovali už před tím, než ho policie v dubnu loňského roku objevila. Nikdo na jejich urgence nereflektoval. Někteří dokonce podezírají bývalého starostu, že Etlíkovi kryl záda v jeho podnikání.
„Skládka tady byla od roku 2002, upozorňovali jsme a psali petice na všechny úřady, ale marně. Všichni nám odpovídali, že skládka je na základě kontrol provozována dle zákonů. A starosta zase tvrdil, že nám do dění v obci nic není,“ zlobí se Ilona Dvořáková, která protesty organizovala.
Bývalý starosta Jiří Pohořský nařčení odmítá. „Mám čisté svědomí, všechno šlo přes zastupitelstvo,“ hájí se.
Když se před časem potřebovali policisté podívat do trezoru továrny, vezla ho eskorta z vazební věznice v Hradci až do Libčan. Byla to totiž oficiálně domovní prohlídka.
„Prsty Etlíka jako bývalého kriminalisty jsou dlouhé,“ podotýkají s obavami v hlase místní.

Nájemce skladu ve Chvaleticích? Úředně je mrtvý

Chvaletice/ Tajemství kolem chvaletického skladu nebezpečného odpadu neskončí ani po jeho úplném vyklizení. V případu totiž figuruje od letošního jara mrtvý, jehož tělo se ovšem stále nenašlo.
Ladislav Pilc, který měl sklad v době výbuchu v červnu 2006 v pronájmu, byl úředně „zbaven“ života. Deníku to potvrdila Dana Hejkalová z okresního ředitelství PČR v Pardubicích.
Spekulovat o rozsahu celého případu ovšem nechtěla. „Je nutné znát veškeré látky a jejich množství přítomné ve skladu. Na základě kompletních údajů provede orgán činný v trestním řízení právní kvalifikaci,“ vysvětlila Dana Hejkalová.
Dopředu nelze vyloučit ani přímou souvislost mezi nelegální skládkou a zmizením Pilce. Ten si podle dostupných údajů pronajal tři objekty od Miroslava Pyskatého a Vladimíra Špačka. Ti společně vlastnili firmu AVOT s.r.o., na kterou byl společností Hamilton Ventures Inc. se sídlem na Bahamách podán v dubnu 2006 návrh na konkurz. AVOT s.r.o. byl však již od 1. listopadu 2003 na návrh majitelů v likdvidaci.
Jedno je jisté. Dnes večer si oddychnou lidé z okolí skladu. V nočních hodinách vyrazí z areálu poslední várka zhruba 45 tun toxikologických a nebezpečných látek směr Ostrava. Tam by měl transport dorazit ve čtvrtek ráno.
Likvidace nebezpečných odpadů přijde stát na desítky milionů korun. „Vyčíslit konečné náklady na likdvidaci chvaletické skládky zatím nemůžeme. V odhadech hovoříme o 30 milionech korun. Přibližně pětinu z toho hradí kraj,“ uvedl radní Pardubického kraje Petr Šilar.⋌(sam)