V komorní besídku pro studenty jedné angažované školy se proměnily oslavy 50. výročí vzniku EU.
Ještě než „veřejná debata“ na téma EU v sídle Královéhradeckého kraje začala, politici vypustili do ulic slavnostní trolejbusovou linku se symbolickým číslem 50. Jenže ani tento kousek se moc nepovedl.

Dopravní podnik nepřistoupil na to, aby na digitálním displeji trolejbusu opravdu svítilo číslo padesát. Slavnostní spoj totiž bude cestující měsíc vozit po trase běžné linky č. 2 a lidi by mohlo zvláštní označení zmást. Nakonec tak zůstalo jen u reklam s EU na karosérii a plakátků nad sedadly.
Stejně tak včera nevisely na zastávkách MHD svítící reklamy s motivy EU, které měly upozorňovat na nejvýznamnější data v historii unie.
„Údajně došlo k technické závadě a plakát bude vylepen až v průběhu dne,“ vysvětlovala Michaela Waagnerová z Informační kanceláře Evropského parlamentu.

Bez slavnostní výzdoby byla i zastávka na Gočárově třídě, která měla být hřebem výjížďky trolejbusu. Nikdo z pořadatelů si toho však ani nevšiml.
Na své si zato přišli fotografové. Za volant trolejbusu usedl europoslanec a bývalý primátor Hradce Oldřich Vlasák. I když jen symbolicky, řidič ho nechal jet asi jeden metr.

„Děkuji všem za odvahu,“ smál se poté Vlasák na osazenstvo trolejbusu.
Trolejbusy pomalované EU kromě Hradce Králové od včerejška jezdí také v Českých Budějovicích, Zlíně a Ostravě. Vztahují se k výročí 50 let od podepsání Římských smluv, jež byly zárodkem dnešní EU.

Brusel si nás žádá, smáli se studenti

Oficiálně se na krajském úřadě v pondělí konala k 50. výročí EU „veřejná debata“. Ve skutečnosti ale komparz veřejnosti bohatě zastoupila výprava ze střední školy v blízkých Stěžerách.
A scénář byl předem jasný. Učitelka žákům vytiskla články z internetových stránek europoslance Oldřicha Vlasáka. Na každého tak vyšel nějaký okruh, na který se pak mohl Vlasáka osobně znovu zeptat.
Třeba spojení „transatlantický trh“ dělalo dětem problém i vyslovit, natož pochopit. Víc než výhody členství v EU je tak zajímal americký radar v Brdech, vstup Turecka do EU a protiletadlová chodba pod rekonstruovaným náměstím u hradeckého nádraží.
„Hlavně že jsme ze školy pryč,“ špitl v nepozorované chvilce Jan Kozák z 2. A.
Studenti byli s dopolednem s europoslancem opravdu spokojeni. „Evropa si nás tu žádá,“ přisvědčil Matouš Středa, načež jeho spolužačky vybuchly smíchem.

Evropská unie – dala nám víc, než vzala?

Marie Charvátová
Určitě vzala. Veškeré podniky shrabali cizinci. Měli bychom se spíše než o nějakou únii starat sami o sebe, zamést si před vlastním prahem.

Zuzana Hybšová

Spíše odnesla. Dříve jsme se plazili za Rusákama, dneska ležíme u nohou Amerikánům. Unie rozhoduje i o tom, co se tady má a co nemá vyrábět.

Renata Jirková

Za komunistů lidé nadávali, ale byla aspoň práce. Mně zrušili mlékárnu a nezbylo, než jít dělat uklízečku. Žádné pozitivní přínosy EU zatím nevidím.

 

Romana Skalická

Mně je to jedno, mám jiné starosti. Žádné velké výhody vstupu do EU však zatím nepociťuji. Možná to ocením, až budu starší, teď mně to ale nezajímá.

 

Vadym Versmynin

Unie je dobrá. Můžeme díky ní více cestovat do zahraničí. A také za prací. Špatné je ale to, že zatím nemůžeme jezdit ještě dál než do Česka.