Kromě skutečného účtu politika lze najít na sociálních sítích i falešné účty, které používají skutečné fotky Zdechovského a zkomolené jméno. Vedené jsou na jména Tony Zdechovsky z Dallasu nebo na Anthony Zdechovsky Lukasz z Kuala Lumpuru v Malajsii či Londýna. „Volal mi vyšetřovatel z Dallasu, zda vím, že někdo, kdo se za mě vydával na Facebooku, vylákal od žen z celého světa pod příslibem svatby stovky tisíc dolarů,“ řekl Hradeckému deníku lidovecký poslanec Evropského parlamentu Zdechovský.

„Jeden se měl vydávat za europoslance, druhý za bankéře. Facebook jsme upozornili, že účty jsou falešné,“ upřesnil skutečný Tomáš Zdechovský, který žije s rodinou v Hradci Králové.

Policie. Ilustrační foto
Muž z Hradce s dvěma desítkami exekucí na krku vymámil z lidí přes 17 milionů

Jeden z účtů je stále přístupný. Naplněný je kombinací fotek Tomáše Zdechovského a různých příspěvků. V profilu je třeba luxusní auto a politikova tvář. Časté jsou tam politikovy snímky se zvířaty, ale i s dětmi. Účet má dva tisíce přátel, většinou žen.

Sňatkové podvody na internetu jsou rozšířené po celém světě. Podvodníci se vydávají za dobře vypadající a finančně zabezpečené muže s atraktivním povoláním. Postaru by se dalo říct, že využívají identitu pohádkových princů, kteří pro svoji vyvolenou přijedou na bílém koni.

„Ti lidé nabízejí lásku a seznámení a pak pod různými legendami lákají z osamělých žen peníze. Setkal jsem se s vojenským pilotem, který se potřebuje vykoupit z kontaktu, nebo s podvodníkem, který peníze potřeboval na charitu pro nemocné dítě. Prostě něco, co zahraje ženám na city,“ popsal odborník na počítačovou kriminalitu hradecké policie Aleš Jahelka princip podvodů, které lidstvo provázejí po staletí.

V online seznamování platí základní pravidlo – být lehce paranoidní, tedy počítat vždy s tím, že na druhé straně může být někdo zcela jiný, než jak se prezentuje.
Víte, jak se bezpečně seznámit na internetu? Počítejte s kreativitou podvodníků

„Podvodníci tvrdí, že mají velmi atraktivní povolání, že jsou piloti, generálové nebo kapitáni námořních lodí,“ vyjmenoval zkušený policista případy, se kterými se často setkává při své práci.

Dochází k nim totiž i v Česku. Většinou starší ženy naposílají mužům, se kterými se v životě nesetkaly, veškeré úspory a někdy si peníze ještě vypůjčí. Objasněnost je přitom prakticky nulová, peníze zmizí v řetězci internetových transakcí a nakonec je někdo vybere hotově kdesi ve světě.

Puškařství Miloše Skrbka ve Vysoké nad Labem.
Jakubiskovi jsem vynadal, vlezl mi před dělo, říká puškař z Vysoké nad Labem

Tomáš Zdechovský, který je devátým rokem europoslancem, už podobný podvod zažil. „Stalo se mi to už poněkolikáté. Profily s mými fotkami a pozměněným jménem se objevily na různých sociálních sítích i na seznamovacích portálech. Stalo se to ale už i mým kolegům z politiky,“ doplnil Zdechovský.

V jednom případě před dvěma lety pak podvodník ženě z Japonska poslal dokonce fotku falešného polského pasu a řidičáku se Zdechovského fotkou a lehce upraveným jménem. „Poškozených je mi líto a kdykoliv bude chtít kdokoliv pomoci dokázat, že ten člověk je podvodník, tak jsem připravený svědčit nebo poslat k soudu své vyjádření,“ uzavřel Tomáš Zdechovský.