„Jestli jsem volil povinně KDU-ČSL? My volíme zcela svobodně, nikdo nám nic nenařizuje. Stranu ale říct nemohu. Vždycky by se někdo zlobil. Musím být člověk nadstranický. Pravda je, že pro mě jsou lepší komunální volby, kde si můžu vybrat a volit z celého spektra,“ řekl Dominik Duka.

Přesto 67letý biskup eurovolby, na rozdíl od některých čelních představitelů státu, nezavrhuje. „Hodně let jsem snil o svobodných volbách a jsem rád, že jsem se dočkal. Já vím, že my toho v Evropském parlamentu mnoho nezmůžeme. Ale můžeme se alespoň částečně zasadit o to, aby se tam nedostali lidé, které nechceme. Aby tam byli politici, kterým můžeme věřit. Stýkám se s řadou politiků a věřte mi, že zase tak špatní lidé to většinou nejsou,“ míní první muž hradecké diecéze.

„Evropská unie není tím, čím chtěla být na začátku, ale určitá koordinace v rámci Evropy je nutná. A když se bojíme, a já se bojím třeba projevů extremismu, má spolupráce význam. Evropský parlament je jednou levicový, podruhé pravicový. Demokracie je ale o toleranci a o umění dohodnout se, co v té současné demokracii chybí.“

Na účasti na volbách, která podle neoficiálních zpráv překročila 30 procent, se podle Duky mohly podepsat i vaječné útoky na mítincích ČSSD v posledních týdnech.

„Ale přesto si myslím, že tohle by nemělo být součástí volebního folkloru. Z mnoha důvodů sleduji řadu let belgickou scénu. Zájem veřejnosti o věci veřejné je tam mnohonásobně vyšší. Podobné scény tam ale nikdy neuvidíte. Naši politici nemají koho oslovit, to je ten problém,“ dodal hradecký biskup Dominik Duka.