Další informace o volbách čtěte zde: a vpravo: související články.
Všechny informace celorepublikového rozsahu najdete zde: www.denik.cz/eurovolby.


„Vím o třech základních školách a další je v našem centru. Ostatní jsou s bezbariérovostí na štíru. Zatím si však nikdo na nepřístupnost nestěžoval,“ uvedl ředitel Centra pro zdravotně postižené Královéhradeckého kraje Jiří Morávek.
Podle koordinátorky voleb Renáty Vaňkové je to dáno ochotou volebních komisí. „Pokud je někde místnost v patře, snese komise urnu do přízemí, kde mohou lidé odvolit. Občas se to stává a nikdo s tím nemá problémy,“ řekla Vaňková.

Voliči v Hradci mohou na počkání získat občanský průkaz

Občanský průkaz, který je nezbytným vybavením voliče, mohou lidé v Hradci získat i na počkání. O doklad s platností na jeden měsíc lze zažádat i dnes na magistrátu, a to do 14 hodin.

„Jsou to průkazy bez strojově čitelné zóny, na které se nedá vycestovat. Klasickou občanku žadateli vystavíme do měsíce,“ řekla Marcela Špalková z oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel hradecké radnice.

O takzvaný „rychlík“ ale nemůže požádat každý. Lidé, kteří jsou bez občanského průkazu delší dobu, mají smůlu a k volbám nepůjdou. „Ztráta dokladu musí být k dnešnímu datu, nebo nahlášená maximálně před týdnem,“ řekla Marcela Špalková.
Žadatel by měl s sebou na magistrát přinést fotografii, vyplněnou žádost a také mateční doklady, tedy rodný, oddací list, doklad o rozvodu či úmrtí list manžela či manželky.

„Při letošních volbách této možnosti využila zatím jedna dvacetiletá vysokoškolačka. Přišla v pátek kolem třetí hodiny. Uvedla, že doklad ztratila někde při zkouškách a chtěla by jít volit. Občanský průkaz jsme jí vystavili,“ dodala úřednice magistrátu. (raš)

K urnám v Hradci dorazilo zatím 20 procent voličů

Slušnou volební účast hlásí okrskové volební komise po prvním dnu voleb. Podle odhadů úředníků magistrátu dorazilo v pátek k urnám v 99 místnostech v Hradci přibližně 20 procent lidí. Oprávněných voličů v krajské metropoli je celkem 77 282.

„Při podzimních volbách byla účast kolem čtyřiceti procent. Nedá se očekávat, že bychom tuto hranici překročili. Žádný nával dnes nečekáme,“ řekla koordinátorka voleb Renáta Vaňková. (raš)

EUROVOLBY:

* Začátek: pátek ve 14 hodin / Volební místnosti jsou v pátek otevřeny ve 14 - 22 hodin.

* Konec: sobota ve 14 hodin / Volební místnosti jsou v sobotu otevřeny v 8 - 14 hodin.

* Sčítání hlasů: neděle od 22 hodin


Po slibném začátku volební místnosti k večeru osiřely

První hodinu voleb do Evropského parlamentu chodili lidé volit ostošest. Později zájem výrazně opadl. Podle prvního dne lze usuzovat, že volební účast bude nižší, než při podzimních krajských a senátních volbách.

„Na odhady volební účasti je ještě brzy, první hodina bývá tradičně hodně silná. Třeba tady už lidé čekali před volební místností čtvrt hodiny před začátkem. První poznatky ukazují, že voleb se v drtivé většině zúčastní starší ročníky,“ uvedl hodinu po začátku voleb zapisovatel volební komise 12 ve sportovní hale Slavie Václav Svoboda. S přibývajícím časem však lidí mířících k urnám ubývalo. „Teď už tady asi čtvrt hodiny nebyl nikdo,“ řekl o půl páté odpoledne. Volební účast bude podle něho určitě nižší než při podzimních volbách.

„Lidé chodí poměrně dost, za plentou je pořád někdo. Zatím je účast srovnatelná s podzimními volbami, ale začátek bývá vždycky silný,“ uvedla zapisovatelka volební komise číslo 22 ve škole SNP Ivana Černá. I tady s přibývajícím časem lidí ubylo…

Ve volebních seznamech pro eurovolby je v Hradci Králové zapsáno 77 282 lidí, přičemž nejstarším voličem je žena ve věku 101 let. Voleb se v krajském městě mohou zúčastnit také dva století občané, jeden muž a jedna žena.

Jako první vkročila do volební místnosti 22 Helena Bitenglová. „Chodím takhle vždycky. Odvolím a můžu pak někam jít. Pravomoci evropských poslanců neznám, při volbách se rozhoduji podle toho, co strany a politici říkají a jak se chovají,“ řekla.

Naopak další z voličů Miroslav Půža má o práci europoslanců jasno. „Evropský parlament schvaluje evropskou legislativu a rozhoduje o dění v EU. Účast ve volbách považuji za občanskou povinnost.,“ uvedl.

V krajském městě mohou lidé svůj hlas budoucím europoslancům odevzdat v 99 volebních místnostech, přičemž některé jsou na jiných místech, než byly při podzimních krajských a senátních volbách. Například volební okrsek číslo 43 v Plačicích nově sídlí v hasičské zbrojnici. Lidé z volebního obvodu číslo 60 volí v objektu Střední odborné školy a Středního odborného učiliště ve Vocelově ulici. Voliči z okrsků 25 a 27 musí do Základní školy Sever. (čer)


EVROPSKÉ VOLBY 2009: DATA, FAKTA, PRAVIDLA


Čtvrtek 4. června
– Začaly volby do Evropského parlamentu (EP) v Británii a Nizozemsku.
Pátek 5. června – Volby do EP v České republice (první den) a v Irsku.
Sobota 6. června – Volby do EP v Itálii (první den), ČR (druhý den), Lotyšsku, na Maltě, Kypru a Slovensku.
Neděle 7. června – Volby do EP v Itálii (druhý den), Rakousku, Belgii, Německu, Dánsku, Španělsku, Estonsku, Finsku, Francii, Řecku, Litvě, Lucembursku, Polsku, Portugalsku, Slovinsku, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a Švédsku.

Teprve po uzavření volebních místností v poslední členské zemi, tedy ve 22 hodin v Itálii a Polsku, se mohou začít sčítat a zveřejňovat první výsledky.

Občan ČR má právo hlasovat ve volbách do EP, pokud nejpozději druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je zapsán v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, popřípadě hlasuje na voličský průkaz.

Obecní úřad musí zajistit, aby byli do seznamů zaneseni i ti, kteří nemají v obvodu trvalý pobyt, ale jsou v nemocnici, sanatoriu, ústavu sociální péče, nebo jsou v policejní cele, v místě výkonu vazby nebo v místě výkonu trestu odnětí svobody.

Voliči, který se neodebral do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků, okrsková volební komise hlasování neumožní. (pl)

Dále čtěte: Čechy se právě proměnily na velký volební obvod