K volbám v Hradci přišlo zhruba 35 procent lidí

„Přes čtyřicet procent účasti jsme zaznamenali u komisí na Slezském a Pražském Předměstí, kde žije hodně starších lidí. Jsou uvědomělí, chodí volit pravidelně. Oproti tomu na velkém sídlišti Moravské Předměstí přišlo volit okolo dvaceti procent lidí. Celkem by to v průměru mohlo dát tak 35 procent,“ potvrdila koordinátora voleb z hradecké radnice Renáta Vaňková.

Urny s odevzdanými hlasy uzavřely komise ve volebních místnostech, které hlídá státní policie i městští strážníci. Volební komisaři by se zpět na místo činu měli vrátit v neděli večer. Sčítání hlasů totiž proběhne až po 22. hodině.

„Třeba v Náchodě všechny okrsky objedou, urny svezou a počítají na jednom místě. Náchod je ale podstatně menší. V Hradci je budou počítat jednotlivé komise. Volební lístky pak převezou na magistrát, kde bude 21 přebíracích míst. Tam je budou vozit i z okolních obcí. Celkem se tam sejdou hlasy ze 152 okrsků. Úředníci zkontrolují případné chyby a centrální počítač v prvním patře pak odešle výsledky do Prahy,“ vysvětlila Vaňková.

Letošní eurovolby v Hradci Králové se podle zástupců radnice i policistů zatím obešly bez incidentů. „Nevíme o žádné ukradené vlajce, nikde se nic neztratilo a nikdo nezkolaboval. Vypadá to, že jsme to opravdu přežili bez úhony,“ dodala koordinátorka voleb. (raš)

Mezi prvními voliči byli i svatebčané

Nečekaný začátek eurovoleb zažila v pátek okrsková komise v Habrmanově ulici. Svoji občanskou povinnost totiž mezi prvními přišli splnit novomanželé. K urně přijeli přímo ze svatebního obřadu.

Další informace o volbách čtěte zde: a vpravo: související články.
Všechny informace celorepublikového rozsahu najdete zde: www.denik.cz/eurovolby.


Volební urny putovaly za lidmi také do léčeben a nemocnic

Volebního práva mohli při volbách do Evropského parlamentu, zahájených v pátek, využít i lidé pobývající mimo domov, například v nemocnicích, káznicích či jiných zařízeních.

Přenosná urna tak samozřejmě nechyběla ani v královéhradecké léčebně pro dlouhodobě nemocné.

V krajském městě lidé volili také v devětadevadesáti volebních místnostech. Kandidáti na post europoslance v Hradci Králové usilovali o hlasy více než 77 tisíc zapsaných voličů.

Většina volebních místností v Hradci má bariéry

Dostat se do většiny volebních místností v Hradci je pro zdravotně postižené a starší lidi často téměř nemožné. Míst, která jsou zcela bez bariér, je ve městě jako šafránu.

„Vím o třech základních školách a další je v našem centru. Ostatní jsou s bezbariérovostí na štíru. Zatím si však nikdo na nepřístupnost nestěžoval,“ uvedl ředitel Centra pro zdravotně postižené Královéhradeckého kraje Jiří Morávek.

Podle koordinátorky voleb Renáty Vaňkové je to dáno ochotou volebních komisí. „Pokud je někde místnost v patře, snese komise urnu do přízemí, kde mohou lidé odvolit. Občas se to stává a nikdo s tím nemá problémy,“ řekla Vaňková.

EUROVOLBY:

* Začátek: pátek ve 14 hodin / Volební místnosti jsou v pátek otevřeny ve 14 - 22 hodin.
* Konec: sobota ve 14 hodin / Volební místnosti jsou v sobotu otevřeny v 8 - 14 hodin.
* Sčítání hlasů: neděle od 22 hodin

Nejmenší okrsek v Hradci má jen 149 voličů

Celkem devětadevadesát volebních okrsků funguje v Hradci Králové při letošních eurovolbách, kterých se může zúčastnit až 77 282 oprávněných voličů. Nejmenší obvod je v Pileticích, kde je na seznamu pouze 149 lidí.

„Největší je naopak okrsek s místností ve zdravotní škole v Komenského ulici. Přijít tam může celkem 1510. Je to dáno blízkostí vazební věznice, ale jsou tam také lidé, kteří mají trvalé bydliště hlášené na magistrátu,“ řekla Milena Tomášková ze správního odboru radnice.

Nejstarším voličem ve městě je 101letá žena na Novém Hradci Králové. „Máme také řadu stoletých lidí. Ale jestli už odvolili nebo se teprve chystají volit to zatím netušíme,“ dodala Tomášková.

Voliči v Hradci mohou na počkání získat občanský průkaz

Občanský průkaz, který je nezbytným vybavením voliče, mohou lidé v Hradci získat i na počkání. O doklad s platností na jeden měsíc lze zažádat i dnes na magistrátu, a to do 14 hodin.

„Jsou to průkazy bez strojově čitelné zóny, na které se nedá vycestovat. Klasickou občanku žadateli vystavíme do měsíce,“ řekla Marcela Špalková z oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel hradecké radnice.

O takzvaný „rychlík“ ale nemůže požádat každý. Lidé, kteří jsou bez občanského průkazu delší dobu, mají smůlu a k volbám nepůjdou. „Ztráta dokladu musí být k dnešnímu datu, nebo nahlášená maximálně před týdnem,“ řekla Marcela Špalková.
Žadatel by měl s sebou na magistrát přinést fotografii, vyplněnou žádost a také mateční doklady, tedy rodný, oddací list, doklad o rozvodu či úmrtí list manžela či manželky.

„Při letošních volbách této možnosti využila zatím jedna dvacetiletá vysokoškolačka. Přišla v pátek kolem třetí hodiny. Uvedla, že doklad ztratila někde při zkouškách a chtěla by jít volit. Občanský průkaz jsme jí vystavili,“ dodala úřednice magistrátu.

K urnám v Hradci dorazilo zatím 20 procent voličů

Slušnou volební účast hlásí okrskové volební komise po prvním dnu voleb. Podle odhadů úředníků magistrátu dorazilo v pátek k urnám v 99 místnostech v Hradci přibližně 20 procent lidí. Oprávněných voličů v krajské metropoli je celkem 77 282.

„Při podzimních volbách byla účast kolem čtyřiceti procent. Nedá se očekávat, že bychom tuto hranici překročili. Žádný nával dnes nečekáme,“ řekla koordinátorka voleb Renáta Vaňková.