Všechny články o eurovolbách na Hradecku najdete vpravo: Související články
Kompletní výsledky voleb najdete ZDE:


A je to za námi. Národ si zvolil své zástupce v Evropském parlamentu. Přes bouřlivou kulinářskou kampaň se politikům nepodařilo vzbudit zájem voličů.
„V Hradci přišlo podle odhadů třicet až pětatřicet procent voličů. Nejvyšší účast, asi 45 procent, byla na Pražském Předměstí, kde žijí starší lidé. Podobně na tom byl okrsek v okolí domova důchodců na Novém Hradci.

Oproti tomu na Moravském Předměstí dorazilo k volbám okolo dvaceti procent lidí,“ uvedla koordinátorka voleb z radnice Renáta Vaňková.
Oprávněných voličů ve městě bylo celkem 77 282 v 99 volebních okrscích. Zatímco v Pileticích měli u jedné z komisí zapsáno pouze 149 voličů, největší okrsek byl v Komenského ulici.

„Přijít tam mohlo celkem 1510 lidí. Je to dáno blízkostí vazební věznice, ale jsou tam také lidé, kteří mají trvalé bydliště hlášené na magistrátu,“ řekla Milena Tomášková ze správního odboru radnice.

Zajímavý začátek voleb měla komise v Habrmanově ulici. Přímo od oltáře si totiž k urně jako první odskočili novomanželé.
Nejstarším voličem ve městě byla 101letá žena z Nového Hradce Králové. „Stoletých máme celou řadu,“ dodala Milena Tomášková.
Dostat se do většiny volebních místostí byl pro postižené a starší lidi přímo očistec. Míst, která jsou zcela bez bariér, je ve městě jako šafránu.
„Vím o třech základních školách a další je v našem centru. Ostatní jsou s bezbariérovostí na štíru,“ uvedl ředitel Centra pro zdravotně postižené Královéhradeckého kraje Jiří Morávek.

Komise byly v pohotovosti. „Pokud byla místnost v patře, snesla komise urnu do přízemí, kde lidé mohli odvolit. Nikdo si nestěžoval,“ řekla Renáta Vaňková.

Radnice vyšla vstříc také lidem, kteří chtěli volit, ale ztratili občanský průkaz. Doklad s platností na jeden měsíc úředníci vystavili na počkání. „Ztráta dokladu musí být k datu voleb, nebo nahlášená maximálně před týdnem,“ řekla Marcela Špalková z hradecké radnice. Mimořádné nabídky využila například 20letá vysokoškolačka, která chtěl jít volit. Občanku nakonec získala.

Zde najdete další informace a fotografie z voleb.