Jak se ukázalo, většina z nich přesně nezná způsob, jakým lze v těchto volbách odevzdat hlasy. „Mám dva favority, o kterých uvažuji, že jim dám hlas. Oba jsou z kraje, znám je a vím, co od nich můžu čekat. Chci je podpořit, aby se dostali do Bruselu,“ řekl Deníku například sedmatřicetiletý Pavel. Z rozhovoru s ním nakonec vyplynulo, že chce volit jednoho kandidáta ČSSD a druhého z hnutí Starostové a nezávislí.

Tak ale hlasovat nelze. Volič má sice k dispozici dva takzvané preferenční hlasy, kterými může podpořit jednotlivé osobnosti, ale vždy pouze v rámci jedné strany. „Tohle jsem nevěděl. Mám dojem, že to netuší ani spousta dalších,“ reagoval. O nevědomosti části voličů mluvila také Stanislava Riegerová z Českého statistického úřadu v Liberci.

„Setkala jsem se s tím, že se lidé domnívají, že si vyberou dva kandidáty z kterékoli strany. Tak to není, volič si může vybrat pouze stranu a dát v rámci ní dva preferenční hlasy. Jinak je jeho hlas neplatný,“ vysvětlila Stanislava Riegerová z Českého statistického úřadu.

Neplatné hlasy mohou výsledky voleb významně ovlivnit. V loňských souběžně konaných volbách do krajských zastupitelstev a do Senátu se podobné nepříjemnosti udály na Českolipsku. Zde volební výsledek ovlivnilo přes dva tisíce neplatných hlasů.

„Podobný problém ale nyní neočekáváme. Vloni na podzim to bylo způsobeno tím, že se konaly dvoje volby najednou a lidé si prostě popletli obálky,“ vysvětlila Riegerová.