PARDUBICE: Vše probíhá normálně, žádný opilec

Volby do Evropského parlamentu odstartovaly v pátek úderem 14. hodiny také na Pardubicku. V celém okrese se otevřelo na 258 volebních místností, v samotných Pardubicích lidé dávali hlas svým kandidátům, kteří je budou zastupovat ve vzdáleném v Bruselu, ve dvaadevadesáti volebních okrscích.

Voliči volebního okrsku číslo jedna v Pardubicích mohli své lístky hodit v Základní škole Bratranců Veverkových. „Nápor tady nebyl, dva lidé zde již čekali před spuštěním voleb, dvě hodiny od jejich zahájení u nás odvolila zhruba padesátka lidí. Všechno probíhá normálně, žádný opilec,“ řekl s úsměvem zapisovatel volební komise Pavel Kupka. V prvním volebním okrsku je přitom zapsáno v seznamech přes osmnáct set oprávněných voličů.

Stálý volič

„Chodím volit pravidelně, čili jsem byl volit i dneska. Myslím si, že je to občanská povinnost každého člověka, který rozumně uvažuje,“ uvedl při odchodu ze školy pojmenované po vynálezcích ruchadla sedmdesátiletý důchodce. Ten si nemyslí, že by Brusel byl daleko. „Jsme členem Evropské unie a ta má také parlament. Tak proč bychom tam nezvolili své zástupce?“ Jak uvedl, volil sociální demokracii, stejně jako v předcházejících jiných volbách.

K volbám se vydali i mladí lidé, mezi nimi také jedenadvacetiletá Monika Jinochová, pro kterou šlo v jejím životě o první volby vůbec. Také ona měla jasno. „Jdu volit, jelikož jsem chtěla nějakou stranu, která je proti Lisabonské smlouvě, protože ji nechci. Nelíbí se mi, co má v podmínkách,“ říká ke kontroverznímu a z mnoha stran diskutovanému dokumentu, který si dopředu prostudovala a bavila se o něm v okruhu svých známých. „Vadí mi, že ztrácíme svou suverenitu jako stát. Já jsem národní, chci mít svůj národ. Volila jsem paní Bobošíkovou,“ prozradila mladá dívka, komu svěřila svůj hlas premiérová volička.

Evropský parlament a politický boj o jeho složení však spíše veřejnost nezajímá. I proto, že této problematice nerozumí. „Volit nepůjdu, i když z toho kdovíjakou radost nemám. Ale přiznám se, že stále nevím, co je pro nás přínosem. Takže z toho důvodu si nedovedu ani v nabídce stran vybrat. Asi je to chyba,“ nechal se slyšet muž středního věku.

RYCHNOV: První volič přifrčel s krosnou

V pátek ve 14 hodin začaly volby do Evropského parlamentu. Ve městě a okolí se otevřelo 14 stálých volebních okrsků, které se v sobotu ve 14 hodin uzavřou. Sčítání hlasů proběhne až v neděli ve 22 hodin.

„Systém těchto voleb je organizačně náročnější a dražší než třeba volby do českého parlamentu či komunální volby. Výsledky se totiž mohou začít sčítat až ve chvíli, kdy volby skončí ve všech členských státech Evropské unie. Tentokrát čekáme na Itálii a Polsko,“ vysvětlila prodloužení voleb o jeden den vedoucí správního odboru rychnovského městského úřadu Alena Židová, která má volby na starost.

Jak doplnila, v sobotu budou urny ve všech volebních místnostech zapečetěny a převezeny do sídla rychnovské městské policie. „Zde budou uschovány až do neděle, kdy je ve 22 hodin členové volebních komisí rozpečetí a začnou přepočítávat hlasy,“ vysvětlila vedoucí pracovnice. Jak si zatipovala, výsledky z nejmenších obvodů budou hotové ve 23 hodin a poslední přijedou v pondělí ve dvě.

„Volby nadělají problém i zaměstnavatelům těch, kteří jsou v komisích. V pondělí se jde do práce, a tak bude problém podle zákoníku práce dodržet osmihodinovou přestávku od konce pracovní doby,“ zamyslela se Alena Židová.

KRKONOŠE: Účast na Trutnovsku kolem 10%

První volební den do europarlamentu se v bývalém podkrkonošském okresním městě s přilehlými obcemi zatím vyznačoval poměrně nízkou účastí.

Podle odhadů z řady velkých i menších okrsků vložilo hlasovací lístky do uren zatím zhruba deset procent lidí. Samotné město Trutnov obhospodařuje ve volbách nejen 36 vlastních okrsků, ale v neděli bude shromažďovat též výsledky z 15 obcí, včetně například Mladých Buků, Pilníkova, Radvanic a dalších.

Mladé Buky hlásily před 22 hodinou účast 13,5 procenta, Pilníkov 11 procent a Radvanice, kde jsou převážně starší voliči, 10 procent. Zprávy ze všech námi oslovených okrsků nasvědčují tomu, že volby probíhají zatím bez problémů, v poklidném duchu. „Navštívili jsme dnes s přenosnou urnou domov důchodců a dům s pečovatelskou službou na Humlově kopci, kde dohromady odvolilo sedmnáct klientů, kteří o to projevili zájem,“ uvedla zapisovatelka Eva Žáková z trutnovského okrsku ZŠ R. Frimla v Trutnově. Žádný z voličů nepotřeboval asistenci někoho jiného.

Za klienty svého domova důchodců se zítra chystají také například v Pilníkově. O návštěvu členů volební komise z trutnovského okrsku číslo 16 s přenosnou urnou požádali i dva pacienti trutnovské nemocnice. Odvolí zítra dopoledne. Prvním voličem v tomto okrsku, umístěném na Městském úřadě v Trutnově, byl těsně po čtrnácté hodině občan Miroslav Řezníček. „Myslím, že volit do eurovoleb je hodně důležité. Snažím se dění v Evropě porozumět, a tak jsem přišel,“ řekl Deníku.

Všechny informace celorepublikového rozsahu najdete zde: www.denik.cz/eurovolby.