O dalších pět let si protáhne kontrakt v Evropském parlamentu 53letý Oldřich Vlasák z Hradce Králové. Ve volbách získal 11 744 preferenčních hlasů, což mu nakonec vyneslo třetí místo v celé ODS. „Jsem maximálně spokojený,“ říká staronový europoslanec.

Čekal jste, že budete pokračovat?

Přiznám, že třetí pozice mi dávala velkou naději. Vnitřně jsem tomu věřil, ale nechtěl jsem dělat soudy před oznámením výsledků.

Co na to rodina? Nebyli trošku zklamaní, že zase budete tak často pryč?

Tenhle rys se určitě projevil. Ale rodina mi fandila. Ví, že mě tahle práce baví. Mám podporu ze všech stran, všichni měli velkou radost.

Byla nějaká oslava, nebo se něco chystá?

Na výsledky jsme s manželkou čekali v centrálním štábu v Praze. Vzhledem k tomu, že jsme přijeli domů o půl páté, oslavy mě ještě čekají. Nejprve půjdu s nejbližšími spolupracovníky, rodinu odložím na později. Musíme vymyslet vhodné datum, nejsme všichni z Hradce.

Budete mít letos vůbec dovolenou?

V nejbližších dnech se upřesní frakční síly v evropském parlamentu a začne kolo ustavování nových koalic. Počítám s tím, že bude ustavující zasedání parlamentu ve Štrasburku a do poloviny července budeme připravovat těch nových pět let. Pak bychom měli mít zhruba měsíc volno. Myšlenkami, kam vyrazíme na dovolenou, jsem se zatím schválně nezaobíral. Rád bych ale pobyl pár dnů na chalupě, čekají mě nějaké opravy.

Práce europoslance je časově náročná. Neuvažujete o složení mandátu hradeckého zastupitele?

Já myslím, že má docházka na zasedání není špatná. Tahle politika mě neustále baví. Pro komunální politiku je naopak přínosné, když dochází ke konfrontaci s republikovou a evropskou. Je to ku prospěchu města, když můžu přenést své zkušenosti do místního dění. Když to tak budou chápat i místí lidé, budu tu práci rád dělat dál.

Koho jste při volbách preferoval, jestli to není tajné?

Není to tajné. Volil jsem logicky ODS. A protože jsme hodně spolupracovali s Milanem Cabrnochem, tak jsem ho jako kamaráda také zakroužkoval.

Co říkáte výsledkům voleb v Česku?

Z hlediska ODS je to úspěch. Obhájili jsme počet mandátů. Vlastně dokonce jsme posílili, protože počet míst v parlamentu pro Česko klesl z 24 na 22. Ještě před měsícem jsme v porovnání s ČSSD očekávali tak poloviční počet míst. Prohra sociální demokratů je výsledkem jejich nekonstruktivní politiky. Voliči mě velmi příjemně překvapili. Pochopili, že je třeba šetřit, dívat se do budoucnosti. To je pozitivní perspektiva.
Na druhou stranu neuspěli malé politické strany. Kvůli tomu došlo k situaci, že se síly české pravice a levice v europarlamentu vyrovnaly. A to je varující před podzimními volbami.

Mohla k částečnému úspěchu ČSSD přispět i vajíčková aféra?

Určitě. Vajíčková epizoda by zasloužila hlubší průzkum, ale jedno je jisté. Přispěla k tomu, že se mladí začali více zajímat o politiku a přišli ve větším počtu k volbám. A to je důležité, vždyť jde především o jejich budoucnost.

Překvapily vás výsledky voleb v některé ze zemí Unie?

Přiznám se, že mě překvapilo Německo, kde neuspěla sociální demokracie. Když si vzpomenu na nabubřelé výstupy Martina Schulze, který je šéfem evropské sociální demokracie, tak jsem rád, že došlo ke zchlazení jeho záměrů. Byl to politik, který neurvale vystupoval nejen vůči našemu prezidentovi, ale měl výhrady i vůči Mirkovi Topolánkovi. Je vidět, že razantní nevraživá politika nemá úspěch. Jinak vítám, že pravice v europarlamentu zvítězila. Nebude to jen o přerozdělování a dotacích, ale o snaze podpořit výzkum, vzdělávání, inovace. To je jediný směr, jakým musí Evropa jít, aby obstála vůči Číně, Brazílii a dalším zemím.

Co budete vlastně dalších pět let dělat?

Dosud jsem pracoval jsem v regionálním výboru. Zabýval jsem se politikou soudržnosti, regionální politikou, strukturálními fondy, problematikou obcí a měst. V tom bych rád pokračoval dál. Moc odborníků v Česku v téhle oblasti není. Dnes už můžu říct, že jsem byl požádán, abych pokračoval. Věřím, že většina kolegů obhájí mandáty. Práce pak bude kvalitnější a já se na ni už docela těším.

Polepšíte si finančně s novým volebním obdobím?

Musím říct, že nevím, kolik budeme brát. Dochází ke změně podmínek. Při současném systému byly obrovské výkyvy v platech, protože se odvíjel od národních parlamentů. Můj plat byl někde na úrovni místopředsedy nějakého výboru. V českém měřítku z hlediska poslanců to nebyl mimořádný plat. Zbylé peníze jsou přesně určené například na průzkumy, asistenty, ubytování, kancelář… Nový systém by měl platy sjoenotit. Nevím, kolik to bude, ale my Češi bychom si měli polepšit. Hůř na tom budou třeba vyčnívající poslanci Itálie, kteří mají více než trojnásobný plat.

Chovali se vůči vám nějak povýšeně?

To vůbec ne. Nikdo z nás to nesleduje. To jen novináři občas přijdou s podobným článkem. Mezi kolegy jsme to neřešili.

Co se vám za těch pět let v Evropě podařilo prosadit a co byste třeba udělal jinak?

V oblastí právě fondů se podařilo uzpůsobit podmínky těm v České republice. Prosadil jsem zvýšení dofinancování projektů až na 85 procent a použití soukromých peněz na dofinancování. Pak se podařilo rozšířit využití fondů o revitalizaci bydlení, využití peněz také na zateplování budov a výměnu oken, pomohli jsme k získání ochranné známky České pivo, uspořádali několik významných výstav. Věcí, které se naopak nepodařilo prosadit, bylo víc, ale často chybělo pár hlasů. Jedním z cílů do budoucna by mělo být zlepšení v koordinaci poslanců a lepší přenos informací mezi námi a českými úřady. Také bychom chtěli získat více prostoru v českých médiích, protože místní lidé toho o evropské politice mnoho nevědí. Přitom se jich často bezprostředně dotýká.

Vy sám rozumíte při jednáních evropského parlamentu veškeré problematice?

Všechno se stihnout nedá. Mám několik týmů a poradce, které mi zpracovávají výstupy z různých diskusí. Navíc je nutné, abych materiály stále studoval a učil se. A když něčemu nerozumím a je to důležité, tak si musím doplnit vzdělání.

Nedočkáme se v budoucnosti dalších přehnaných opatření ze strany Evropské unie?

Nadbytečných administrativních opatření je v Unii určitě mnoho. Proto mi bylo sympatické vystoupení předsedy evropské komise, který řekl, že bychom měli jít cestou minimální byrokratické zátěže. A to se týká i českých zákonů. Zjednodušení pravidel je totiž jediná cesta, jak získat zájem lidí o komunální a evropskou politiku.

Evropou teď tak trochu hýbe otázka rovnosti pohlaví. Jaký na to máte názor?

Já se domnívám, že rovnost pohlaví z hlediska vnímání poslanců tady dávno je. Není potřeba o ní mluvit, je vítána. Měli bychom se bavit spíš o tom, jestli podmínky pro vykonávání dané funkce jsou pro ženy optimální. Není to o odhodlání ženského pohlaví do funkce jít, ale měly by mít zároveň možnost a prostor pro plnění rodinných povinností. Nejsem příznivcem kvót, ale snahu o vytvoření lepších podmínek pro ženy bych podpořil.