Jak by kontroverzní téma řešili její soupeři, ostatní kandidáti na Rychnovsku? Shodují se napříč politickým spektrem: Eutanazii by nepovolili.

Lékaři nesouhlasí

Diskutované téma se úzce týká Drahomíry Peřinové (KDU– ČSL), dětské lékařky z Pardubic. Jednoznačně se vyjadřuje proti navrhovanému zákonu o důstojné smrti. „Ukončení života pacienta by znamenalo vraždu z rukou lékaře,“ řekla Peřinová. Své poslání vidí v zachraňování lidských životů. „Celý systém vzdělávání, následná praxe i můj životní postoj je založen na léčení a pomoci nemocným všemi dostupnými možnostmi,“ nepřekvapila svým postojem lékařka.

Označit stav pacienta za beznadějný je podle ní velmi ošidné a nepřesné. „Co platí nyní, nemusí platit za chvilku. Pokud pacient žádá o ukončení života, znamená to, že selhává lékař, rodina a společnost,“ míní kandidátka lidovců. Dodala, že nemocným hodně dlužíme a měli bychom jim zajistit vše potřebné k důstojnému životu.

„Eutanazie je velmi lehce zneužitelná v mnoha směrech a pohledech. Jednoznačně jsem tedy proti takzvané důstojné smrti v souhlasu se základním přikázáním,“ zakončila Drahomíra Peřinová.

Možnost zneužití

Jiný úhel pohledu na eutanazii má právník Miroslav Antl (ČSSD). S návrhem také nesouhlasí. „Z hlediska trestního zákona je to nepřijatelné. Lékaři nemají v pravomoci vzít lidský život. Myslím si, že je to populistický návrh,“ konstatoval Antl. „Samozřejmě jsou případy, kdy je člověk vážně nemocný, ale právně a hlavně lidsky je eutanazie nepřijatelná,“ sdělil jasně svůj názor. Nikdo podle něho nemůže rozhodovat o životě jiného člověka.

K názoru lékařů, kteří eutanazii nepřijímají, se přiklání i Bedřich Chasák (KSČM): „V podstatě bych proti nebyl, ale myslím si, že nejsme připraveni jako národ. Přináší to s sebou velké riziko. Chápu vážně nemocné pacienty, ale v naší republice je na to ještě brzy.“

Možnost zneužití se nelíbí ani Vladimíru Benákovi (ODS). „Je to velmi kontroverzní téma. Pochopil bych, kdyby o sobě někdo rozhodoval při plném vědomí,“ sdělil Benák. Narážel tak na takzvaný Living will, tedy rozhodnutí každého člověka, zda chce být udržován při životě na přístrojích. U ODS je to diskutovaný problém.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ

Senátorka Domšová: Dovolme nevyléčitelně nemocným lidem rozhodnout o vlastním životě

Rychnovsko/ Nezávislá senátorka Václava Domšová otevřela kontroverzní téma eutanazie. „Před tímhle problémem už nelze dál zavírat oči. Musíme o něm začít diskutovat,“ říká Domšová.

Předložila jste návrh zákona o důstojné smrti. Jak si jeho fungování představujete v praxi?
Jedná se o první návrh zákona, takže se dá předpokládat, že se ještě dočká velkých změn. Chci, aby každý člověk mohl svobodně rozhodnout o svém životě a smrti. O možnost poskytnutí eutanazie může pacient požádat pouze v případě, že je způsobilý k právním úkonům a při plném vědomí. Žádost musí být podána písemně a samozřejmě je možné ji kdykoli stáhnout.

Váš návrh zákona tedy nepřipouští variantu, kdy by o provedení eutanazie rozhodl někdo jiný než sám pacient?
V žádném případě. Jedná se pouze o svobodnou vůli každého člověka. Navíc se musí jednat o osobu, která skutečně trpí a je nevyléčitelně nemocná. Pokud by o ukončení života mohl rozhodovat někdo jiný, bylo by samozřejmě snazší zákon zneužít.

Zneužití eutanazie je nejčastějším argumentem jejích odpůrců. Vy z něj strach nemáte?
Obrovský. Já k zákonu přistupuji jako člověk, který by rád trpícím lidem pomohl. Bohužel jsou mezi námi i lidé, kteří v tom vidí i něco jiného a skutečně by dokázali podobný zákon zneužít. Já přece nechci, aby se společnost zbavovala starých a nemocných. Mým cílem je dát trpícím možnost, aby se zcela samostatně rozhodli. I proto je návrh zákona vypracován se všemi možnými pojistkami proti zneužití.

O jaké pojistky konkrétně jde?
Největší pojistkou je to, že o případném zákroku rozhodne pouze pacient sám. Dále s ním lékař musí vést tři časově oddělené rozhovory, aby se ujistil o setrvávající vůli pacienta. A těch opatření je samozřejmě víc.

Nebylo by užitečnější zlepšit péči o umírající než se snažit prosadit zákon o eutanazii?
To se přece vůbec nevylučuje. Mým cílem bylo rozproudit diskuzi i na téma péče o nevyléčitelně nemocné. Samozřejmě je primární podporovat léčebny dlouhodobě nemocných. Přiznejme si ale, že přesto existují lidé, kteří takhle zemřít nechtějí. Těm bychom měli dát možnost se svobodně rozhodnout.

Jakou má podle vás zákon šanci na přijetí?
Zákon musí podepsat prezident a ten už dopředu avizoval, že návrh nepodpoří. Já chci ale hlavně rozpoutat diskuzi na toto téma. Nelze stále jen hrát mrtvého brouka, je třeba konečně jednat. Možná dojdeme k tomu, že česká společnost na eutanazii ještě není připravena, možná ne. Ale bez diskuze nezjistíme nic.

Myslíte si, že vám otevření tohoto tématu voliče přinese, nebo je naopak odradí?
Spousta lidí mi podsouvá, že řeším populistické předvolební téma. Je to nesmysl. Většina kolegů mě varovala, že mi to spíše uškodí. Já to ale vůbec nevnímám v souvislosti s volbami. Pro mě jde o zakončení dlouhodobé práce. Uvědomuji si, že na podzim už v Senátu nemusím být, proto zákon předkládám, dokud ještě mám možnost.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ