Přeškrtnuté hrábě mají upozornit vládu, že dělení evropských prostředků nemá být „hrabáním pod sebe".
„Zatím jsou obce z evropských dotací ošizeny. Podle našich analýz například obce do pěti tisíc obyvatel čerpaly podle příjmu na jednoho občana dosud jen zhruba polovinu toho, co největší města. Přitom právě malé obce a venkovské oblasti jsou zasaženy dopady krize, nízkou ekonomickou výkonností a zanedbanou infrastrukturou," uvedl Tomáš Chmela ze Sdružení místních samospráv ČR, které akci „cedule" od počátku podporuje.
Méně peněz zbrzdí rozvoj obcí
Ani starostové na Královéhradecku nejsou nadšení, že by v novém plánovaném období v letech 2014 až 2020 měly obce dostávat méně peněz. Jak se starostové shodli, bylo by to pro ně likvidační.
„Jen díky dotacím z Unie jsme mohli v obci mnohé udělat, proto jsme také získali v posledních letech Bílou a Oranžovou stuhu v soutěži Vesnice roku. Jsme poměrně malá obec a bez dotací bychom museli omezit rozvoj na minimum. Proto jsme se pod petici Druhé zlínské výzvy podepsali. Myslím si totiž, že je třeba, aby nás vláda slyšela dřív, než se začnou jednotlivé dotační tituly plánovat. Po schválení by už bylo pozdě," vysvětlil starosta Sovětic Aleš Krátký.
Neopravili bychom ani zbrojnici
„Jsou to jednoduché počty. Kdybychom dostali méně na dotacích, jak se avizuje, přišli bychom v rozpočtu zhruba o dva miliony korun. Nám se přitom právě díky pomoci z Evropské unie podařilo opravit hasičskou zbrojnici, zahájit rekonstrukce dětských hřišť a obnovovat zeleň. Z vlastního rozpočtu by všechny tyto akce postupovaly mnohem pomaleji nebo by se zastavily úplně. Je tedy jasné, že jsme k petici připojili a vyvěsili jsme i ceduli," uvedla starostka Roudnice Jana Rejlová.
„No, jestli se dotace budou krátit, tak si ze svého rozpočtu vlastně nic dovolit nemůžeme. K výzvě jsme se připojili a věříme, že se nám podaří prosadit alespoň potřebné peníze na zateplení školy a výměnu oken v ní nebo na kanalizaci. Jinak by se vše posouvalo dozadu," připomněl Jiří Štěpánek z Kratonoh.
S výzvou souhlasí i starosta Nechanic Jiří Pechar.
„V zastupitelstvu jsme výzvu neprojednávali, ale osobně s ní souhlasím. Jako v ostatních městech jsou pro nás dotace alfou omegou. Doufám, že v dalším období dostaneme dotace ve výši minimálně jako v tom končícím. Potřebujeme opravit například chodníky," uvedl Jiří Pechar.
Bez peněz do hospody nelez
Poznámka Drahomíry Považanové:
Venkov byl vždycky malou Popelkou. „Však oni si poradí," tvrdívali mocipáni kdysi i dnes. A tak je hrozně zlobí, že menší vesnice a města si poradí, jak mohou. Lidem už mnohdy nevyhovuje život v zaprášeném, uspěchaném a nepřizpůsobivými občany zamořeném městě. V obcích a menších městech tak rostou rodinné domy jako houby po dešti. Jenže co dál? Je tu pošta, kterou chtějí zrušit? Zůstane základní škola? A jak to bude s mateřskou školkou nebo obchodem? Takové otázky si mnohdy kladou ti, kteří se z velkých měst stěhují do menších nebo rozvíjejících se obcí. Osobně mne to těší, protože v klidné obci, kam jen čas od času najdou cestu podomní obchodníci, bydlím. Je tu klid, pohoda a i zloději tu tolik neřádí jako v nedalekém Hradci. Jenže všeho do času. Každý zná svá pravidla, pro další rozvoj obce jednoduše potřebujete peníze – ať již z ministerstva nebo Evropské unie. Ty chce vláda nyní krátit. Kde? No přeci přehlíženému venkovu. Jen před volbami politici slibují, že pro venkov zařídí to či ono. Bez peněz a dotací se obce ale neobejdou. Už moje babička opakovala přísloví „Bez peněz do hospody nelez." A platí to nejen o hospodách, ale také o investicích v menších městech a především obcích.