Jako jeho sídlo bude sloužit budova takzvaného nového Hlucháku ve Švendově ulici. Kraj ji kvůli tomu nechal za více než 20 milionů zrekonstruovat. „Pro jeho potřeby jsme vytipovali budovu takzvaného nového Hlucháku, kterou bylo nutné zrekonstruovat tak, aby odpovídala požadavkům administrativy. Celkové náklady na přebudování objektu i okolí jsou 20,3 milionu korun," potvrdil krajský radní pro oblast investic Josef Dvořák.

Stavba skončí v březnu

Mezi novými nájemníky Evropského domu pak bude Centrum pro regionální rozvoj České republiky, Regionální rada regionální soudržnosti Severovýchod a Centrum evropského projektování.

„Po stavební stránce bude Evropský dům dokončený v polovině března. Nájemní smlouvy budou uzavřeny od 1. dubna 2016, kdy také začnou instituce v rámci Evropského domu fungovat," doplnil radní Dvořák.

S myšlenkou Evropského domu přitom původně přišlo Ministerstvo pro místní rozvoj.  Chtělo, aby Evropské domy vznikly postupně ve všech regionech republiky. Řada z nich ale o projekt neměla zájem, a tak z něj nakonec sešlo. Královéhradecký kraj si ho však prosadil i tak.

„Vidíme smysl v tom, že na jednom místě shromáždíme různé subjekty, které poskytují nebo zprostředkovávají evropské dotace a žadatelům tak usnadníme další jednání," dodal radní Dvořák.

Nové parkoviště a jídelna

To ale není všechno, v budově nového Hlucháku má také do budoucna vyrůst obří jídelna pro zhruba 1200 strávníků. Na tu netrpělivě čekají hlavně blízko sídlící střední školy, jejichž studenti musí zatím na oběd docházet do různých jídelen vzdálených i kilometr a půl.

„Aktuálně se pracuje také například na vybudování parkovacích ploch s vjezdem na závoru, nebo na přípravě výstavby stravovacího zařízení. To má sloužit nejen pro zaměstnance Evropského domu, ale především pak pro žáky hradeckých středních škol se sídlem na Pospíšilově třídě a v blízkém okolí," potvrdila mluvčí krajského úřadu Martina Götzová.