Bez povolení radnice se v sobotu v centru na Ulrichově náměstí konalo shromáždění příznivců Dělnické strany. Ačkoliv magistrát v pátek informoval, že je ho připraven rozpustit, policie proti průvodu nezakročila.

„Jde o pokojné shromáždění, dosud nebyl narušen verejný pořádek, je proto lepší nezasahovat,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup, který situaci na náměstí přihlížel.

Podle odhadů policie do Hradce dorazilo kolem tří set padesáti radikálů. Po jejich příjezdu na vlakové nádraží na ně dohlížel „antikonfliktní tým“ a padesátka policistů, dalších sto jich bylo připraveno v záloze.

Původně se setkání příznivců Dělnické strany mělo konat v letním kině Širák,. Na programu bylo několik koncertů a řečnická vystoupení. Magistrát jim ale smlouvu o pronájmu kina vypověděl. Předseda strany Tomáš Vandas proto už v pátek upozornil, že do Hradce Králové stejně přijede.

„Půjdu se projít centrem města. Možná mě doprovodí i pár přátel,“ uvedl Vandas, který se při své řeči k příznivcům ostře pustil právě do náměstka Soukupa. Po něm vystoupili i zástupci německé strany NPD, strany, která si podle odborníka na extrémismus Ondřeje Cakla dělá nároky na území Sudet. Největší potlesk a nadšení ze strany extrémistů sklidila rétorika Pera Lennarta Aae, který vybízel k vytvoření jedné německo–české říše.

Kolem sedmnácté hodiny sami organizátoři vyzvali přítomné, aby se pokojně vrátili na nádraží a rozjeli se domů. Za nepovolené shromáždění hrozí ve správním řízení organizátorovi akce Vandasovi pokuta pět tisíc korun. Dělnická strana na oplátku pohrozila, že zrušení pronájmu kina bude mít pro magistrát finanční následky.