Několik ran a pár plivanců si odnesl ze šarvátky s několika pravicovými radikály protiextrémistický aktivista Ondřej Cakl. V sobotu odpoledne se jich Hradcem procházelo přes tři sta.

„Kdyby kolem nešel štáb televize, nevím, jak by to dopadlo. Pronásledovali mě po nádraží, jeden mě uhodil pěstí. O pomoc jsem marně prosil jednoho člena antikonfliktního týmu,“ uvedl Cakl.

Vztyčeným prostředníkům a nadávkám čelil na srazu sympatizantů Dělnické strany na hradeckém vlakovém nádraží i publicista Jiří X. Doležal. A s úsměvem.

„Dělnická strana v současnosti zaštiťuje neonacistické aktivity a prorůstá neonacisty z Národního odporu. Myslím, že po dnešku je už dostatek důkazů k tomu, aby byla v České republice zrušena,“ řekl Doležal.

Ačkoliv město Dělnické straně vypovědělo pronájem kina Širák, kde se její setkání mělo konat, proti průvodu a nepovolenému shromáždění na Ulrichově náměstí nezasáhlo. Horký brambor odpovědnosti místo toho přehazovalo na policisty, kteří nad radikály dohlíželi.

„Překládáme jejich písně i projevy, děláme rozbory, podáváme oznámení. Policisté nedělají skoro nic. Jen přihlížet nestačí,“ vysvětlil Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost.