Provizorní semafory fungovaly ve Zborovské ulici už loni v létě během rekonstrukce okružní křižovatky Brněnská. A jejich funkčnost si pochvalovali nejen samotní řidiči, ale i představitelé města a nemocnice. Ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička proto už před rokem začal bojovat o jejich návrat. „Když tu semafory byly, nestala se ani jediná nehoda, ale jakmile zmizely, hned tu zase začaly," vysvětloval hlavní důvod Palička. Zastání našel i u primátora.

„V době opravy Brněnské křižovatky se provizorní semafory u výjezdu z nemocnice ukázaly jako nepostradatelné a velmi pomohly se zdejší průjezdností i bezpečností,“ řekl Alexandr Hrabálek (ODS) krátce po svém zvolení. Odhadoval tehdy, že semafory se na místo vrátí do poloviny letošního roku. To se nepovedlo.

Instalace jedné z "chytrých" kamer na Rašínově třídě v Hradci Králové.
Nejistota kolem obří zakázky. Zbývá sedm týdnů

Že je proces o něco delší a složitější přiznal náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) už v únoru. Zatímco během loňské rekonstrukce šlo o provizorní semafory, nyní to kvůli bezpečnostním normám pro nemotorové účastníky není možné.

Za novou světelnou signalizaci u výjezdu z hradecké nemocnice by mělo město zaplatit asi 3,5 milionu korun. Nemocnice má o semafory zájem, podle svého ředitele se ale na stavbě finančně podílet nemůže. "Nemůžeme z prostředků zdravotního pojištění hradit semafory, ty nemá řešit zdravotnictví,“ vysvětlil Palička.

"Pokud lhůty stavebního úřadu akci výrazně nezkomplikují, měly být semafory funkční do konce tohoto roku," sliboval Bláha před devíti měsíci.

Nyní už je zřejmé, že ani tento termín se dodržet nepovede. "Podle informací, které mám od vedení města, se má začít s realizací v prvním kvartálu příštího roku," řekl Deníku ředitel nemocnice Vladimír Palička. Projekt je podle něj složitější než stavba přilehlého parkoviště zejména kvůli navázání semaforů na semafory na křižovatce Mileta.

Ilustrační foto.
Čipování psů majitelé zatím odkládají, podle odborníků je nový zákon paskvilem