Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) začátkem roku vypíše tendr na projekt Modernizace chirurgických oborů. Proměna hradecké chirurgie bude stát 4,3 miliardy korun.

„Projekt Modernizace chirurgických oborů, který FN HK připravuje několik let, je zcela zásadní pro další rozvoj fakultní nemocnice,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel FN HK Aleš Herman.

V první fázi se vybuduje přístavba k současnému Pavilonu akademika Bedrny, který byl postaven v roce 1985 a již nevyhovuje potřebám moderní medicíny. Po dokončení přístavby budou chirurgické obory přestěhovány do nové budovy a dojde k rekonstrukci pavilonu, která není možná za provozu.

Kardiochirurgové Fakultní nemocnice Hradec Králové loni v listopadu provedli jako první v České republice robotickou náhradu aortální chlopně.
Srdeční chlopeň vyměnil robot. Prvenství si připsala nemocnice v Hradci Králové

Po dokončení rekonstrukce se do opravené budovy přestěhují chirurgické obory jako například ortopedie či ORL. Součástí projektu je i vybudování nových skladů a logistického centra.

Modernizace je největším investičním projektem v historii FN HK. Vznikne jedno z největších operačních traktů v České republice s 22 nejmodernějšími operačními sály, včetně sálu pro robotem asistované operace či hybridní sál.

„Projekt přinese možnost restrukturalizace chirurgických kapacit, spojených se vznikem nových oddělení, jako například oddělení nižší intenzivní péče, multioborového septického oddělení a další. Samozřejmě přinese také zlepšení prostředí pro pacienty a také nabídne lepší zázemí personálu nemocnice,“ dodal ředitel Herman.

Herci seriálu Filip Březina, Alžběta Malá a Jiří Bartoška v Šimkových sadech.
Povedl se? Srdce diváků dobývá Smysl pro tumor, nový seriál natáčený v Hradci

Nemocnice loni získala na modernizaci stavební povolení, většina finančních prostředků bude zajištěna z programu strategických investic vlády, zbytek zaplatí ze svého rozpočtu FN HK.

Navýšení prostředků na strategické investice státu v oblasti zdravotnictví, ve kterých je projekt FN HK zahrnut, schválila v listopadu loňského roku vláda České republiky. „Jsme rádi, že se povedlo najít prostředky na navýšené náklady na tuto stavbu a postoupit k realizaci této stavby, která umožní spojení téměř všech chirurgických oborů ve FN HK do jediného objektu,“ dodal Aleš Herman.

Angiosystém.
FOTO: Fakultní nemocnice získala nové přístroje za desítky milionů korun

Stavební práce by mohly začít podle výsledku tendru na zhotovitele stavby na konci roku 2024 nebo začátkem roku 2025. Podle aktuálního harmonogramu by mělo být hotovo v roce 2028.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, která je jedním z největších zdravotnických zařízení v celé České republice, od loňského podzimu stavbaři pracují na rekonstrukci budov a provozů laboratorních oborů. Stavební práce za zhruba 230 milionů korun jsou naplánovány do jara 2025.

Nemocnice chystá také projekt výstavby kliniky infekčních nemocí, dostavbu dětské chirurgie a traumatologie a další projekty. Spolu s dalšími subjekty také plánuje výstavbu parkovacích domů, které by zlepšily situaci s parkováním v areálu nemocnice a jeho okolí.

S využitím tiskové zprávy

Nepřehlédněte: Masíruj, nedejchá. Policisté v Hradci zachránili život mladé ženě

Zdroj: PČR