Publikace přináší ucelený pohled na problematiku onemocnění sítnice, odborný text doplňují jak snímky jednotlivých onemocnění, tak vyšetřovacích metod, které se používají v diagnostice chorob sítnice.

Cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu, která je prestižním oceněním, uděluje každoročně Nadace Českého literárního fondu ve spolupráci s Nadací Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

„Kniha je určena pro oční lékaře, kteří se na problematiku sítnice specializují, ale také pro oftalmology v ambulancích i lůžkovém provozu. Publikace podobného rozsahu dosud nebyla v České republice na toto téma vydána,“ uvedl doc. MUDr. Jan Studnička, Ph.D., z Oční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, který je společně s někdejším kolegou z kliniky, doc. MUDr. Alexandrem Stěpanovem, Ph.D., MBA, FEBO a přednostou Oční kliniky FN Ostrava MUDr. Janem Němčanským, Ph.D., MBA, hlavním autorem monografie.

Celkem se na publikaci podílelo 26 lékařů z tuzemských i zahraničních nemocnic. Kniha, která má více než 700 stran, je rozdělena do 15 kapitol a vznikala přes dva roky. V jednotlivých kapitolách je podrobně popsána například anatomie, histologie a fyziologie sítnice, následuje část věnovaná rizikovým faktorům, klinickým příznakům a diagnostice a léčbě celého spektra onemocnění sítnice, včetně chorob u dětských pacientů.

Mohlo by vás zajímat: Dobrodružství pokračuje. O expedici na pravěkém člunu si přečtete v komiksu

Hradečtí archeologové vydali komiks o námořní expedici na pravěkém člunu. | Video: Deník/Stanislav Ďoubal