„Pravděpodobnost výskytu vysoce infekční choroby je poměrně nízká. Já osobně jsem se s ničím takovým ještě nikdy nesetkal. Přesto jsme na podobnou událost stoprocentně připraveni," podotýká mluvčí královéhradeckých záchranářů Ivo Novák.

„Shodou okolností jsme právě před několika dny trénovali postup při ošetření nemocného s podezřením na vysoce infekční onemocnění. V rámci jeho scénáře se na infekční ambulanci dostavila nemocná žena s teplotami. Během jejího ošetření vyslovil lékař podezření na onemocnění krvácivou horečkou, způsobenou virem ebola," dodává Novák.

Jak by záchranáři v tomto případě pokračovali? Ihned by aktivizovali tým Biohazard. „Jde o stabilní tým kolem deseti lidí vycvičený zvládnout podobné situace, který je ihned schopen zasáhnout v terénu," přibližuje mluvčí záchranářů.

Kromě speciálních obleků tým disponuje i speciálním transportním prostředkem, který je dekontaminovatelný.

Tým Biohazard je poté připraven pacienta transportovat na specializované pracoviště do Prahy. Nakaženého infekční chorobou jsou ale schopni převzít i ve fakultní nemocnici v Hradci.

„Kdyby základní vyšetření pacienta ukázalo, že jde o ebolu, nebudeme ho posílat na Bulovku, ale okamžitě ho izolujeme na infekční klinice," naznačuje postup nemocnice její mluvčí Zdeněk Tušl.

Na infekční choroby je podle něho „fakultka" připravená.  Klinika infekčních nemocí má dva izolační boxy využívající podtlakovou ventilaci, kam by byl vysoce nakažlivý pacient umístěn.

„Na všechno jsou jasně daná pravidla. Pokud má někdo podezření na ebolu a zavolá nám, ihned ho sem převeze záchranka. Po aféře s ptačí chřipkou jsme na tuto situaci vybaveni i co se týká ochranných pomůcek," říká Zdeněk Tušl.

Nemocnice se s vysoce infekčními chorobami setkává jen velmi zřídka. „Je to vzácné. Dá se říci, že zhruba jednou za rok se takový případ vyskytne. Jde například o vážné případy tuberkulózy," prozrazuje Tušl.

Student z Tanzanie měl malárii
Podezření na výskyt vysoce nakažlivé infekční choroby ve středu prověřilo Integrovaný záchranný systém v Pardubicích. Student pardubické univerzity pocházející 
z Tanzanie se po příjezdu z Afriky necítil dobře a měl horečky. Prostřednictvím linky 112 došlo k přivolání záchranné služby a situace byla vyhodnocena jako potencionálně nebezpečná.
Na místě proto  zasahovali také hasiči a pracovníci hygienické stanice v ochranných oblecích. Vyslechnutím pacienta a několika vyšetřeními na místě bylo vyhodnoceno, že pravděpodobně nepůjde o nákazu virem ebola, ale jinou méně nebezpečnou nemoc. Testy ve čtvrtek pak u studenta potvrdily malárii, se kterou se nyní léčí 
v pardubické nemocnici.

Víkendová porota Deníku: Jsou obavy z exotických nemocí na místě?

Převoz nakaženého studenta z univerzitních kolejí provázela přísná bezpečnostní opatření.Michala Hartigová, basketbalistka Hradce:
Šíření eboly je určitě znamením se zdviženým ukazovákem! V dnešní době, kdy je cestování na denním pořádku, dostupnější než kdy dříve, a turisté do Česka přijíždí dnes a denně, točí se zde různé národnosti 
z celého  světa, bychom měli být na pozoru!  Už to rozhodně nejsou nemoci , které se nás netýkají a slýcháme o nich pouze ze zahraničních zpráv…

Tomáš Vymetálek, architekt:
Je fakt, že lidé dnes celkem běžně cestují po světě křížem krážem, a tak je mnohem pravděpodobnější zavlečení určité méně obvyklé nemoci k nám. Nějaké epidemie bych se ale neobával, i na exotické nemoci existují účinné léky a léčebné postupy. Myslím, že důležitá je i prevence každého z nás. Takže dělat aktivně co nejvíc pro silnou imunitu, aby cizí bacily vůbec neměly chuť nás napadnout.

Jiří Vlček, exšéf okresního úřadu:
Každý člověk by měl mít respekt před nakažlivou nemocí. Fakta o nebezpečné ebole se dozvídám z médií  včetně toho, že Ministerstvo zdravotnictví má připraven krizový plán v případě jejího šíření. Ač nejsem lékař, připouštím možnost, že i k nám se infekce může dostat. Protože se přenáší kontaktem, platí pro nás dodržování zásad patřičné osobní hygieny i životosprávy, které mohou její šíření omezit nebo zastavit.