Online reportáž

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkV úterý náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar na zasedání senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku senátory ujistil, že velké nemocnice a praktičtí lékaři dostanou nejpozději v pátek dodávku respirátorů a roušek.

„Je to velmi důležité. Ve FN HK máme nyní zhruba dva tisíce respirátorů, což je více než nula, ale je to zásoba zhruba na dva týdny současného provozu. Na potvrzení, že s dodávkou ochranných pomůcek můžeme počítat, jsem netrpělivě čekal,“ řekl náměstek ředitele hradecké fakultní nemocnice Jaroslav Malý a dodal, že hradecká nemocnice spotřebuje při klidovém režimu zhruba 400 respirátorů třídy FFP3 a zhruba tisíc respirátorů FFP2 za měsíc.

Letos jejich spotřeba vzrostla zhruba trojnásobně. Za první dva měsíce roku 2020 zdravotníci ve FN HK spotřebovali přibližně tři tisíce respirátorů FFP3 a cšest tisíc respirátorů FFP2.

„Je potřeba si uvědomit, že když zdravotník používá respirátor kontinuálně, vydrží mučtyři až osm hodin. Pak je nutné, aby si vzal nový. Při této spotřebě je jasné, že například hradecká fakultní nemocnice spotřebuje v době infekční hrozby stovky respirátorů denně,“ dodal Malý, který podporuje nastavený centrální systém distribuce ochranných pomůcek.

„Jen stát má nyní přehled o tom, kde jsou nejvíce ochranné pomůcky potřeba. Jejich výrobci nyní jedou na plné obrátky. Jak jsem osobně zjišťoval, tak například ve společnosti z Červeného Kostelce v Královéhradeckém kraji vyrábějící právě respirátory, pracují nepřetržitě na tři směny.“

Na dodávku nových pomůcek bedlivě čeká i hradecké hejtmanství. "S Královéhradeckou lékárnou nyní řešíme další distribuci roušek a respirátorů tak, aby se dostaly mezi naše lůžková zařízení a lékaře. Máme přislíbeno, že respirátory dostaneme do pátku 13 do centrálního skladu," uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo již v minulosti nařízení, že výrobci respirátorů a roušek nesmějí materiál vyvážet do ciziny.

Jejich hlavním klientem je stát, který bude ochranné pomůcky distribuovat podle svého harmonogramu zdravotníkům v první linii. Především praktikům a do nemocnic.

Koronavirus v České republiceZdroj: Deník