Fakultní nemocnice a humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) uzavřely v únoru dohodu o spolupráci.

Lékaři bez hranic: Dohody si vážíme

Nemocnice se zavázala umožnit svým zaměstnancům účast na výběrových řízeních a odborném zaškolování, které pořádají Lékaři bez hranic. Zdravotníci, kteří budou vybráni jako dobrovolníci, se budou moci účastnit misí v krizových oblastech, jejichž délka nepřesáhne tři měsíce v roce.  Nemocnice jim dá pracovní volno a MSF jim uhradí veškeré náklady a zajistí jejich pojištění.

„Smlouvu o spolupráci jsme uzavřeli také s fakultními nemocnicemi v Olomouci, Brně a v Praze," řekl Deníku ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber. Zdůraznil, že nemocnice podpoří výjezd svých zdravotníků v případě, že to nenaruší její činnost a se souhlasem jejich nadřízených.

„My si dohody s hradeckou nemocnicí velmi vážíme, protože jsou i nemocnice, které na smlouvu s námi nepřistoupily," uvedl Pavel Gruber. Dodal, že na misích s nimi už delší dobu pravidelně spolupracuje hradecká farmakoložka.

Činnost MSF
Organizace Lékaři bez hranic byla založena v roce 1971, působí v 65 zemích, kam ročně jede na misi na 6500 spolupracovníků, po jejich boku pracuje 25 tisíc místních zaměstnanců.
V Česku působí Lékaři bez hranic od roku 2006, od té doby odjely na misi desítky spolupracovníků z Česka a ze Slovenska.
Od roku 2008 přijímají Lékaři bez hranic finanční dary na podporu misí. Vybrali už desítky milionů korun, které byly využity v krizových oblastech jako Somálsko, Keňa, Jižní Súdán či Haiti.
V roce 1999 dostala MSF za průkopnickou humanitární práci Nobelovu cenu za mír.

Potřebují chirurgy i anesteziology

Podle jeho slov MSF v současné době z lékařských profesí nejvíce potřebuje chirurgy, anesteziology a gynekoložky, z dalších zdravotnických profesí hledá zejména porodní asistentky a sálové sestry.

Lékaři z Česka a ze Slovenska dlouhodobě nejčastěji působí  na misích ve dvou afrických zemích – Jižním Súdánu a Kongu. „Loni  však nejvíce našich lékařů   pracovalo na Ukrajině a v Afghánistánu," podotkl Pavel Gruber

Čeští a slovenští lékaři vyjíždějí na mise už od devadesátých let, zpočátku přes kanceláře ve Vídni a Paříži.

Práce zdravotníků v krizových oblastech není bez rizika. Například loni v lednu bylo pět lékařů z MFS v Sýrii zadrženo ozbrojenci z organizace Islámský stát. Lékaři z Peru, Dánska, Belgie, Švédska a a Švýcarska se dostali na svobodu teprve po několika měsících.

V dubnu zahynuli při útoku  rebelů z muslimského hnutí Séléka ve Středoafrické republice tři členové Lékařů bez hranic. Jedna francouzská dobrovolná pracovnice MSF se loni  v Libérii nakazila ebolou. Ženu se však podařilo uzdravit.