„Z více než 5 tisíc zaměstnanců nyní covid19 evidujeme u přibližně 30 zdravotníků. To nás zatím naštěstí neohrožuje příliš dramaticky,“ informoval ředitel hradecké faklutní nemocnice Vladimír Palička a dodal, že velké množství zdravotníků je taktéž v karanténě.

„Mnozí z nich jsou však v takzvané pracovní karanténě, což nám zákon dovoluje, a ti, s maximálním využitím ochranných prostředků, dál vykonávají svoji praxi,“ podotkl Vladimír Palička, který kvitoval rozhodnutí vlády, respektive ministra zdravotnictví Romana Prymuly, jenž na tiskové konferenci po zasedání vlády uvedl, že vytíženému zdravotnictví vypomůže až 2400 studentů z řad mediků čtvrtých a pátých ročníků či absolventských ročníků dalších zdravotnických škol.

„Toto rozhodnutí vítáme. V tento okamžik posíláme na hejtmanství požadavek asi na 150 těchto studentů, jelikož tu pomoc opravdu potřebujeme. A doufáme, že nám hejtmanství, ale především samotní studenti, jejichž nezanedbatelnou pomoc jsme využili i na jaře, vyhoví,“ uvedl ředitel hradecké fakultní nemocnice v době, kdy na jejích různých odděleních leží na čtyři desítky pacientů s covid-19.

Rezervy nemocnice má

„V tuto chvíli leží na infekční klinice 23 pacientů. Z toho sedm jich je na jednotce intenzivní péče této kliniky. Dalších tři pacienti, z nichž jeden je na umělé plicní ventilaci a druhý na podpoře mimotělního oběhu, leží na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Dalších jedenáct pacientů pak leží na JIP plicní klinice, z toho 3 na JIP,“ uvedl Vladimír Palička a dodal, že právě plicní klinika je jednou z variant případné rezervy docházejících covidových lůžek.

„Pacienty z plicní kliniky jsme přesunuli na interní kliniky a postupně omezujeme provoz i na dalších klinikách. Například na ortopedické či urologické. Zatím si tak při obsazenosti 30 lůžek držíme rezervu 20 lůžek pro další možné případy,“ dodal Vladimír Palička.

Kromě této přípravy také hradecká fakultní nemocnice omezila i operace, které neohrožují pacienty na životě. Například operace křečových žil: „Zachováváme však plnou péči o onkologické pacienty, pacienty s akutními infarkty a mozkovými příhodami, ale v ostatních odděleních péči omezujeme. Tím si uvolňujeme jak lůžka, tak především personál, který potřebujeme na to, aby se mohl starat o pacienty s covidem.“