Fakultní nemocnice v řadě medicínských oborů patří k nejen nejlepším u nás, ale poskytuje péči i na evropské úrovni.

 

Transplantace a unikátní metodaPodle ředitele Leoše Hegera oborů špičkové úrovně tady je celá řada.
Patří k nim například také oddělení klinické hematologie II. interní kliniky, které se zabývá transplantacemi kostní dřeně. A nebo také oddělení gastroenterologie, které používá unikátní metodu enteroskopie.
Transplantační jednotka oddělení klinické hematologie je jednou ze šesti v republice a patří k nejlepším. Letos oslaví své desáté výročí vzniku.
„Transplantacemi jsme se zabývali už předtím. Od roku 1997 jsme začali používat transplantace alogenní, kdy dárcem jsou příbuzní nemocného. O dva roky později jsme začali dělat transplantace od cizích dárců,“ uvedl vedoucí transplantační jednotky Pavel Žák. Ročně tady uskuteční 50 až 70 transplantací.
Lékař vysvětlil že zejména u různých leukémií se k transplantacím používájí buď krvetvorné buňky, nebo štěpy kostní dřeně. Třetí možností je pupečníková krev.
„První pacient, u něhož jsme před deseti lety dělali transplantaci kostní dřeně, se těší pevnému zdraví a plně se věnuje svým koníčkům,“ doplňuje docent Žák.
Primářka Jaroslava Voglová dodává, že vysoká úroveň jejich pracoviště a transplantací kostní dřeně není zásluhou pouze jejich oddělení, ale celé fakultní nemocnice. Oddělení gastroenterologie je u nás unikátní. Od února loňského roku využívá jako jediné v republice originální světovou metodu dvoubalonové enteroskopie.
„Je to diagnostický, ale tak léčebný zákrok. Jde o novou metodu ve světě, která umožňuje speciálně vybaveným endoskopem vyšetřit trávicí trubici prakticky v celé její délce a zejména také tenké a tlusté střevo, kde to až dosud bylo složitější,“ přiblížil postup lékař Jiří Cyrany.
V červnu v Hradci tento zákrok za asistence televizních kamer předváděl jeho vynálezce Hironori Yamamota z Japonska.

Více informací a fotogalerii uvidíte, když kliknete zde.