Podnikatelé, kteří z festivalu těží, mohou být spokojeni, na druhou stranu Hradečáci za to platí dopravními zácpami na začátku a konci festivalu.

„Včera jsem udělal chybu, že jsem jel odpoledne kolem letiště a půl hodiny jsem se tam posunoval v koloně, ale co se dá dělat,“ trochu si stěžuje Tomáš Panzer, který bydlí kousek od letiště. „Někteří sousedi si stěžují na festival na hluk a tak, ale mě to neruší. Jsou to takoví ti, co mají furt něco,“ říká pětatřicetiletý elektrikář.

Spokojení jsou během festivalu určitě hradečtí ubytovatelé. Třeba jeden z lepších hradeckých hotelů Alessandria spolupracuje s festivaly dlouhodobě. „Bydlí tady i kapely a samozřejmě návštěvníci. Víc než polovina z nich jsou cizinci. Obsazenost máme velmi dobrou, jsme prakticky vyprodaní, jsou nějaké nedojezdy, ale ty se nahrazují,“ pochvaluje si ředitel tříhvězdičkového hotelu s kapacitou 230 lůžek Jan Aleš.

Letošní ročník RfP má za sebou první festivalový den.
FOTO: Hradecký „rokáč“ jede, podívejte se na úžasné záběry z prvního večera

Známý hradecký hotel těží i z relativní blízkosti k areálu. „Jakékoliv akce, která do Hradce přiláká lidi, jsou přínosem pro ubytovatele. Ať jsou to festivaly, kongresy doktorů a podobně,“ dodává šéf Alessandrie.

Velká část rockových fanoušků stanuje přímo na letišti. Část návštěvníků ale dává přednost klidnějšímu kempu Správčák v sousedství letiště. „Jsme ta klidnější varianta pro ty, co se chtějí v klidu vyspat, a třeba pro starší ročníky. Máme tady plnohodnotnou restauraci, ale vůbec největší výhodou je možnost zchladit se ve zdejším písníku,“ rozhlíží se po travnaté pláži na břehu rozlehlého jezera Jan Horák, který tady organizuje ubytování.

Správčák je totiž součástí Rock for People a ubytování se prodává přímo přes organizátory festivalu.

První tisíce fanoušků v pravé poledne doslova vtrhly do festivalového areálu.
Růžová barva, limuzína, tryskáč. Hvězdy Rock for People mají své libůstky

Ačkoliv je dopoledne a pod mrakem, vodu si často potetovaní fanoušci v plavkách užívají. „Já jsem se chtěl vykoupat, ale nějak jsem se zdržel s kamarády na pivu,“ směje se zhruba čtyřicetiletý muž. Do festivalového parku se dá odtud dojít pěšky, přistavená jsou i sdílená kola. „Máme kapacitu 1100 lidí, dnes si myslím, že doobsadíme poslední místa. Jsme trochu levnější než festivalový kemp na letišti,“ dodává Jan Horák.

„Nám se to tady líbí díky klidu, už jsme moc starý na to se čtyři dny v kuse nevyspat. A ještě je to u vody. Nevýhoda je, že je to dost daleko, přes půl hodiny chůze,“ vysvětluje mi Martin Kučera, který dorazil na festival z Prahy s kamarády. „Pro hodně lidi je výhoda, že se tady může vařit na vařiči u stanu, což v kempu na festivalu nejde,“ zamýšlí se mladík.

První tisíce fanoušků v pravé poledne doslova vtrhly do festivalového areálu.
Brány hradeckého "rokáče" se otevřely, příjezd k letišti je ucpaný auty

Mezi Hradcem a letištěm vozí zdarma lidi autobusová linka. Hodně lidí ale využívá taxíky. Největší frmol byl v první den festivalu. „Včera to bylo o tom nalifrovat lidi z nádraží a města do areálu. Dalo se to stihnout tak dvakrát za hodinu. Fanoušci rocku jsou ale fajn, těší se na svoje oblíbené kapely a jsou příjemní,“ říká mi před vjezdem na letiště řidič Tomáš.

Práci mu ulehčuje placená vjezdová karta, díky které muže vozit lidi prakticky k branám do festivalového areálu. „Včera měla většina lidí trička kapely Slipknot, kteří byli největším čtvrtečním tahákem. Vezl jsem od jednoho hradeckého penzionu třeba tatínka se šestnáctiletým synem, přijeli si to sem užít z Ostravy,“ vzpomíná Tomáš, který se chystá na páteční odpolední šichtu. Jezdit bude i od odpoledne i v noci. Do pěti kilometrů stojí jízda 200 korun, tedy dvojnásobek normální taxy. Cena je ale pevně daná, pokud by organizátoři zjistili, že někdo zákazníky „natahuje“, sebrali by mu vjezdovou kartu a příští roku už by ji nedostal.

„Hodně se jezdí tady kousek do nákupní zóny kolem Obi, Je to příležitost si přivydělat. Je to ale náročné, v noci chodí po silnici spousta lidí, člověk musí dávat hodně pozor,“ připomíná chybějící chodníky mezi centrem města a areálem letiště řidič taxíku Tomáš.