„Perzekuce ze strany pořadatelů je přehnaná. Někdy se jejich chování pohybuje na hraně zákona," zní od fotbalových fanoušků. „Jenže jak zabránit tomu, aby se na stadion nosila pyrotechnika?" kontrují zástupci klubů.

Jako v aréně to vypadalo na v pořadí již třetím Fotbalovém fóru, které hostila v pátek Univerzita Hradec Králové. Hlavním tématem bylo problémové chování fotbalových fanoušků, což je velmi blízké studentům Katedry sociální patologie a sociologie.

Fanoušci a jejich průšvihy jsou v médiích hojně diskutovaná témata. Často jde však podle zúčastněných stran jen o nafouknutou bublinu, situace se prý výrazně zlepšila.

Jenže vina není pouze na straně problematických diváků. Situaci by prospělo třeba zlepšení infrastruktury stadionů i výraznější podpora policie. „Pokud nemají pořadatelé základní vybavení a chováme se k fanouškům jako k dobytku, budou se pak takto chovat i oni," vysvětluje Martin Synecký, který na konferenci vedl přednášku o bezpečnostních opatřeních na stadionech, ve kterých vidí značné mezery.

Omezování diváků

Jenže některá opatření pořadatelů fotbalových zápasů vyvolávají spíše nevoli. Jako třeba vstupní kontroly. „Problémů jednoznačně ubývá, situace se za poslední roky výrazně zlepšila. Co mě ale mrzí, je omezování osobní svobody diváků. Perzekuce ze strany pořadatelů je přehnaná. Často dochází i k věcem, které jsou za hranou zákona," tvrdí František Řehounek, věrný fanoušek hradeckého fotbalu.

Jenže jak se tedy problémům vyhnout a diváky, kteří na zápas pronesou například pyrotechniku, předem odhalit?

„Vždy je tu nějaká část fanoušků, kteří budou dělat problémy. Většinou jde ale o malou skupinu. Myslím si, že o to by se měli postarat právě fanoušci z té druhé, správné skupiny. Tak, jak to funguje například v Liberci," uvádí Martin Černík, sekretář fotbalového klubu Hradce Králové.

Na otázku, zda klub nechystá nějaká speciální opatření na nedělní zápas s Mladou Boleslaví, sekretář odpovídá, že kromě obvyklých kontrol nic speciálního. Jde přece jen o klasický zápas.