Řekl to mluvčí pořadatelů Šimon Kotek. "Vzhledem k novému areálu to ale nedokážeme přesně odhadnout, v Českém Brodě jsme to znali a věděli, co zaplní 15 a co 20 tisícovek lidí," uvedl.

Pořadatelé očekávali větší návštěvu. "Spousta lidí ale čeká, jak to dopadne, a podle toho se zařídí příští rok," míní Kotek.

Druhý festivalový den poznamenalo vysloveně "aprílové" počasí, ve kterém se ze zamračeného nebe občas spustila menší přeháňka, poté zase silný liják, který na chvíli vystřídalo slunce. "Jeden stan nevydržel příšerný poryv větru, takže jsme program museli přesunout do hangáru," konstatoval Kotek. Vítr poškodil také ochrannou látku za jedním pódiem.

Publikum přesto nevlídné počasí neodradilo a před pódii postávaly tisícovky lidí. Posluchači tleskali francouzské kapele Pleymo, slovenské Horkýže slíže i domácím souborům. Největší zájem při svých vystoupeních zatím sklidily nejen skupiny Gaia Mesiah či Tři sestry, ale i jejich "předskokan", skladatel a zpěvák Jaroslav Uhlíř.

Přivítala jej nejen téměř zaplněná plocha před pódiem, ale podobně jako největší hvězdy i bezmála dvě desítky fotografů ve vyhrazeném koridoru. Dorostenci i letití rockeři rádi zavzpomínali na svůj předškolní věk a s Uhlířem a chutí si procítěně zazpívali hity jako Dělání, Krávy, krávy, Skřítkové, tesaři, vylezte z mechu či Není nutno; dokonce se navíc pilně naučili jeho žhavé novinky jako Datel či Zajíc na bobku. Refrény písní si s Uhlířem broukali nejen posluchači, ale i zkušení profesionálové v zákulisí. Uhlířův nejslavnější hit Holubí dům autor i festivalové publikum věnovali jeho původnímu interpretovi, zesnulému Jiřímu Schelingerovi.

Na dnešní den pořadatelé naplánovali ještě vystoupení kapel jako Chinaski či Clou, zahraničními účastníky budou švédští The Hives či Puppenmastaz z Francie. Kvůli úmrtí v rodině však účast odřekla britská skupina Kissmet.

Festival skončí v pátek. Na pěti scénách se během přehlídky vystřídá celkem přes 130 domácích i zahraničních kapel, zpěváků a dýdžejů.

Jiří Janda