Dopolední promítání festivalu věnovalo kino seniorům. Ostatně stejně jako to dělá už druhým rokem v cyklu Senior bio každé úterý.

Všechno je možné, tvrdí dokument

Na poutavý snímek Všechno je možné, jehož hlavní hrdinka, osmdesátiletá Terese, cestuje sama stopem po celém světě, přišlo několik desítek seniorů z Hradce.

„Já bych se bála takhle daleko vyrazit. Na druhou stranu to ale paní vlastně docela závidím," podělila se o svůj zážitek z dokumentu Marcela Dachovská.

Spolu s Marií Špinarovou chodí na promítání pro seniory do Bio Central pravidelně. „Ve svém věku bych už nemohla takhle na nohy. A to jsem mnohem mladší než ta paní ve filmu," smála se divačka.

Někteří hned po promítání zamířili do kavárny kina, kde následovaly dlouhé diskuze. Jiní zůstali debatovat přímo ve foyer.

„Já jsem unešena," usmívala se Eva Kvízová z Hradce, které do osmdesátky chybí pět let. Také hodně cestuje. Ale jen po republice. „Asi mi chybí kuráž vyrazit někam daleko," vysvětlila sympatická důchodkyně, které by její věk, stejně jako hrdince filmu, hádal nejspíš málokdo.

Dopolední promítání je pro starší lidi lákavé i kvůli nižší cenně. Kino si zpravidla účtuje šedesát korun. Festivalový dokument byl ještě o deset korun levnější.

Můžou na Senior bio i mladší ročníky? „Kvalitní tituly a nižší vstupné jsou určeny pro všechny, kdo mají čas a chuť jít za kulturou, ať už jim je dvacet nebo šedesát," upozorňují pořadatelé.

Veronika Skřivanová