Jak se starat o své vnitřní prožívání? Jak pracovat s pocity jako je smutek, stres, obavy? Kdy už je dobré říct si o pomoc a komu se svěřit? Jak najít podpůrnou službu a jak taková služba vůbec funguje? Odpovědi nabídne dětem a dospívajícím 2. ročník Festivalu duševního zdraví a wellbeingu Pro Brave Space. Hradecký festival má mladé lidi motivovat, aby se nebáli svoje potíže vhodnou cestou včas řešit.

Festival Pro Brave Space se bude konat ve čtvrtek 30. května od 10 do 17 hodin v Sukových sadech v Hradci Králové.Festival Pro Brave Space se bude konat ve čtvrtek 30. května od 10 do 17 hodin v Sukových sadech v Hradci Králové.Zdroj: Prostor Pro

Podle hradecké organizace Prostor Pro, která festival pořádá, je rozsah duševních potíží dětí a dospívajících je alarmující. „Podle dat z nedávného rozsáhlého výzkumu víc než 50 procent žáků devátých tříd v ČR projevuje známky zhoršeného wellbeingu. A 30 procent z nich projevilo znaky, které ukazují na středně těžké až těžké úzkosti. Odborná pomoc by podle autorů výzkumu prospěla téměř každému třetímu žákovi. Neméně alarmující je však právě nedostatek odborných kapacit na řešení tak závažného problému,“ upozorňuje Prostor Pro v tiskové zprávě.

Hradečtí baráčníci se na prestižní mezinárodní soutěži First Lego League v norském městě Bodø v jedné ze soutěžních disciplín umístili na 2. místě v konkurenci 49. týmů z celého světa.
Velký úspěch zaznamenal tým z hradeckého DDM na mezinárodní robotické soutěži

V mnoha případech by přitom stačilo, aby se měli mladí lidé komu svěřit. Přímo v rodině to však nemusí vždy snadné. „Otevřít s dětmi citlivé téma duševního zdraví srozumitelnou, bezpečnou a zároveň atraktivní formou umějí dobře pracovníci nízkoprahových služeb pro děti a dospívající. Navíc vědí, že v mnoho případech jsou duševní potíže symptomem jiných, neřešených problémů,“ popisuje motivaci organizátorů Gabriela Lepková, odborná ředitelka Prostor Pro.

Festival Pro Brave Space se bude konat ve čtvrtek 30. května od 10 do 17 hodin v Sukových sadech v Hradci Králové.

Festival nabídne program, který baví a zároveň pomáhá mladým lidem nalézt cestu k lepšímu duševnímu zdraví. Na děti a dospívající čekají po celý den praktické workshopy a herní vzdělávací aktivity zaměřené na prevenci duševních potíží a posilování wellbeingu od organizací, které se tématu duševního zdraví a souvisejícím tématům odborně věnují. Dopolední část programu je zaměřena na školy, odpoledne bude otevřené pro širší veřejnost.

Svoji podporu a rady dětem kromě pracovníků Klídku z Prostor Pro poskytnou organizace Anabell, Fokus Praha, Nepanikař, Nomia, S barvou ven nebo Tesla Gym. Děti a dospívající si budou moct vyzkoušet, jak na emoce v praxi, vyrobit si vlastní KPZku pro duševní pohodu, naučit se zklidňující techniky nebo si poslechnout podpůrné příběhy o životě s duševními potížemi.

Měděná schránka ukrývala dokument o opravě kaple z roku 1933 a dobové mince.
Měděná schránka vydala tajemství, báň lhotecké kaple ukrývala listiny i mince

„Rádi bychom, aby si děti kromě podpory a odvahy svoje potíže řešit, odnesly také informace o tom, co mohou dělat a na koho se obrátit, když se s duševními a dalšími osobními potížemi potýkají. Právě nízkoprahové služby mohou být tím dobrým startem na začátku cesty k lepšímu psychickému zdraví,“ uzavírá Lepková.

Záštitu nad akcí převzalo Statutární město Hradec Králové. Finančně akci podpořili Tepelné hospodářství Hradec Králové, a.s. a Komise místní samosprávy Pražské předměstí – sever.

Prostor Pro je královéhradecká organizace s více než 24letou historií a jasnou misí: podporovat zejména mladé lidi při zvládaní náročných životních překážek. „Pomáháme jim udržet život ve vlastních rukou, když se ocitnou v obtížné situaci, uvíznou v krizi nebo je někdo či něco ohrožuje. V takovém případě je provázíme dospíváním, aby přechod do dospělosti v pořádku a bezpečně zvládli a neztratili šanci na spokojený život. Velkou měrou se věnujeme také prevenci rizikového dospívání ve školách. V posledních letech se naše pomoc organicky rozšiřuje i k rodičům a učitelům. Kromě toho provozujeme rodinné centrum a komunitně orientovaný klub pro místní seniory,“ představuje se organizace.

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Hradečtí učni vyhráli mezinárodní soutěž. Nejlepší instalatéři jsou z Vocelovky

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth