Festival Rock for People, který „otřásal“ letištěm začátkem července, opět porušil zákon.
Krajská hygienická stanice při měřeních hluku zjistila, že hudba na řadě míst v okolí Festival parku překročila limity. Protihluková opatření v areálu se zatím zjevně míjejí účinkem. Naměřené hodnoty jsou totiž dokonce o něco vyšší než v loňském roce.
„Měření probíhalo mimo jiné v lokalitě Na Valince v Ruseku, která byla vyhodnocena jako nejzatíženější. Před rokem tam byla zaznamenána hodnota 56,9 decibelu, letos 58,2 decibelu. Limit pro noční dobu je podle zákona 35 decibelů, jde tedy o jeho jednoznačné překročení,“ uvedla mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.
Kromě Ruseku monitoroval Zdravotní ústav hluk také na Slezském Předměstí, na Pouchově a v obcích Předměřice, Lochenice a Černilov. Měřicí přístroje ukázaly hodnoty od 45 do 47 decibelů.
Pokuty, která by mohla vyšplhat až do dvou milionů korun, se ale organizátor obřího festivalu ani správce areálu na letišti nemusejí obávat.
„O sankcích neuvažujeme, protože podle různých dlouhodobých sledování dopadů hluku na zdraví lidí se za hranici pro obtěžování hlukem při krátkodobém zatížení považuje hodnota 65 decibelů,“ řekla Veronika Krejčí.
Hygienici festival nepokutovali ani vloni. Od magistrátu však provozovatel Festival parku dostal pokutu 20 tisíc korun za překročení domluvené doby hudební produkce.
„Letos se o ničem podobném nemluvilo. Hluk řeší hygiena, město zase případné poškození majetku nebo znečištění veřejných míst, ale žádné stížnosti nebo připomínky jsme nezaznamenali,“ uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.
Šéfa Festival parku Radka Maliníka výsledky měření zklamaly. Práce jeho týmu na protihlukových opatřeních přišla vniveč. „Stížností bylo letos méně, ale pořád to není ono. Limity bohužel překročí každý festival. To by musela být obří hala, abychom hluk dostali do požadovaných norem,“ dodal.
Únava a rozmrzelost se v jeho hlase nedají přeslechnout. Marný boj s hlukem šéfa Festival parku Radka Maliníka štve. „Někdy mám chuť s tím praštit. Ale když pak vidím festival, na kterém se skvěle baví dvacet tisíc lidí, kteří na něj čekají celý rok, tak to asi smysl má.“
Jen kdyby nebyly ty stížnosti…
No právě. Dělám to proto, abych lidem zlepšoval život. Jenže kvůli hluku ho jiným lidem zhoršuji. Snažím se najít kompromis, ale není to jednoduché.
Co se s tím dá ještě dělat?
Na všech festivalech, kromě Rock for People, bude jedno hlavní pódium, které bude kryté hliněným valem s dřevěnou palisádou. Zkrátíme dobu hraní a na festivalu Summer of Love uvažujeme o tom, že stage posuneme blíž k valu. Teď je asi 80 metrů, tak zkusíme 40. Mělo by to fungovat, ale nedá se to spočítat. Bude to metoda pokus – omyl.
Sliboval jste také další stromy.
Kvůli basové lince, která se táhne u země, chceme na zadní straně valu vysadit stromy. Další budou také na okrajích areálu ve směru na obytné části. Ale to je dlouhodobá záležitost. Než pořádně vyrostou, potřebují tak tři roky.
Přemýšlíme také o protihlukových zábranách, které mají všechna rozumná letiště. Jsou to železné masivní rošty.
Výsledek bude takový, že hluk snížíme o minimum a půjdeme cestou snížení počtu akcí. Budeme hrát co nejkratší dobu a hlavně přes den.
Když jste začínal, tušil jste, jaké budou s parkem problémy?
Vůbec ne. Spousta lidí si myslí, jak je to skvělý byznys, ale tak to není. Je to spousta práce, stresu a komplikací.