"Obvykle ubytováváme soubory v prostorách domovů mládeže. Je tam dobré zázemí a mají tam pohodlí. Tam ale ubytovali uprchlíky z Ukrajiny a my jsme museli narychlo hledat náhradu," říká ředitelka Městského kulturního střediska v Lázních Bělohradě Petra Hanušová. S blížícím se Mezinárodním folklorním festivalem bylo rychlé hledání náhradního ubytování hodně složité.

Válka na Ukrajině s ní spojený příliv lidí prchajících před bombardováním udělala čáru přes rozpočet kdekomu. Vlna solidarity, která se zvedla ze strany soukromníků i majitelů hotelů a penzionů, pomohla krizi zvládnout. Pro pořadatele blížících se festivalů ale znamenala další nejistotu, se kterou nepočítali.

Ukrajinci, kteří přebývali na pardubických Hůrkách, se vrátili domů.
Romští uprchlíci se vrátili na Ukrajinu. Je to sociální turismus, míní Netolický

"Ubytování, které jsme předběžně domluvili, plánovalo velkou rekonstrukci, která se ale s příchodem uprchlíků musela odložit. Nyní sice Ukrajinci postupně odcházejí bydlet do vlastního, začaly ale hořet termíny rekonstrukce a hotel z toho důvodu nemůže ubytování poskytnout. Narychlo jsme tedy sháněli v okolí Bělohradu něco jiného," vysvětluje Hanušová. S pomocí provozovatele se krizi nakonec podařilo zažehnat, nabídl jim bezúplatně náhradu.

Pro účinkující folklorního festivalu, z nichž někteří přijedou až ze Slovenska, se nakonec podařilo zajistit místa v chatkovém kempu. I tady ale nastaly komplikace. "Zjistili jsme, že je všude obrovský nedostatek lůžkovin. Všechny peřiny, prostěradla a povlečení se posílaly do sbírek pro prchající lidi. Jejich nedostatek nás ale teď zaskočil. Museli jsme soubory obvolat, jestli by jim nevadilo si přivézt spacáky," dodává Hanušová s tím, že byli naštěstí všichni velmi chápaví.

Podle organizátorů z kopidlenské Střední zahradnické školy sice přišlo o něco méně lidí, než obvykle, přesto se ale letošní Kvítek, i když netypicky na jaře, vydařil.
FOTO: Kopidlenský kvítek v netradičním termínu přilákal na vůni bylinek a řízky

Podle ředitelky není problém to, že provozovatelé poskytli ubytování lidem v nouzi. "Je určitě dobře, že pomohli a nabídli uprchlíkům ubytování. Jen to na některých místech nebylo dořešené a pak vznikají takové zbytečné problémy," říká.

Chyběly i prostory pro dílny

S ubytováním účinkujících v minulosti bojovali také pořadatelé Šrámkovy Sobotky. Ti ale po loňských komplikacích byli na letošek pro všechny případy připravení už od září. "Loni nám kvůli nejistotě s covidem a protipandemickými opatřeními na poslední chvíli odřekli provozovatelé ubytování. Hodně jsme s tím bojovali, ale nechtěli jsme se opět nechat zaskočit. Proto jsme uzavřeli na letošní ročník závazné smlouvy už v září. Takže i když teď přišla další krize, byli jsme v klidu," pochvaluje si pořadatelka Lada Blažejová.

Účinkující Šrámkovy Sobotky sice mají nocleh jistý, problém ale nastal s prostory pro konání dílen a programu festivalu. "Byli jsme zvyklí využívat soboteckou faru pro dílny. Tam ale teď bydlí ukrajinské rodiny s dětmi. Naštěstí byl náš skvělý pan farář moc ochotný a pomohl nám sehnat náhradní prostory, takže dílny nakonec nejsou ohroženy," vysvětluje Blažejová.

Zotavovna Sněžník ÚROH Praha, asi 1980
Turisté objevili Dolní Moravu během normalizace. Pomohl policejní fotbalový klub

V současné krizové situaci vidí pořadatelka i pozitiva. "Jsme festival zaměřený na český jazyk, takže bohužel nemáme moc prostoru, jak bychom sobotecké Ukrajince zapojili do organizace. Ale určitě i pro ně bude hezké, že budou mít festival tak blízko a budou se moci přijít podívat a třeba jim to pomůže i s učením češtiny. Pro děti taky máme nachystané dílny, kterých se mohou zúčastnit i malí Ukrajinci," dodává Blažejová.

Na Jičínsku dosud našlo azyl 2 314 uprchlíků z Ukrajiny. Většinu z nich ubytovali soukromníci, někteří nalezli alespoň dočasný domov v městských prostorách a ubytovacích zařízeních. Například v Jičíně podle místostarosty Petra Hamáčka v městských ubytovacích kapacitách bydlí 25 ukrajinských běženců. Některé sem poslal krajský úřad, někteří se na město obrátili poté, co jim vypršela ubytovací doba u soukromníků.